LMA NORISINĀS PROJEKTA "DESIG*NESS" VASARAS SKOLA 2024 "SEEING BEYOND SIGHT: MULTI-SENSORĀS PIEREDZES PROJEKTĒŠANA"
No 16. līdz 20. septembrim Latvijas Mākslas akadēmijā norisinās projekta DESIG*ness Vasaras skolas 2024 otrais posms, kurš turpina attīstīt iekļaujoša dizaina risinājumus augstākās izglītības un kultūras norišu vietu pieejamībai neredzīgiem un vājredzīgiem jauniešiem.
Trīs darbnīcu programma veidota ar starpdisciplināru pieeju, sadarbojoties cieši ar neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, lai kopā veidotu pieejamības risinājumus, paplašinot izpratni par to, kā radošajā procesā piedalās arī citas maņas.
Vasaras skolā piedalās dažādu disciplīnu studenti – Latvijas Mākslas akadēmiju (LMA) pārstāv Tekstila, Interjera un Grafikas dizaina specialitātes studenti, kā arī Komunikācijas, Modes un Arhitektūras studenti no Mākslas un dizaina akadēmijas (NABA Nuova Accademia di Belle Arti), Milānā un Viļņas Mākslas akadēmijas. Darbnīcās piedalās arī Rīgas Strazdumuižas vidusskolas attīstības centra skolotājas, skolēni un absolventi, kuri šobrīd studē dažādās Latvijas augstskolās.
DESIG*ness Vasaras skolas 2024 otrā posma Rīgā programmas vadītāja ir LMA profesore Barbara Ābele un LMA projektu vadītāja Vineta Kreigere.
Darbnīcu vadītāji: režisore Elīna Cērpa, arhitekte Ieva Lāce-Lukševica, dizainers Rihards Funts, pētniece Adele Bērziņa, mākslinieces Ūna Laukmane un LMA profesore Ieva Krūmiņa.
Darbnīcu virzieni:
Kustība un Telpa. (vada režisore Elīna Cērpa, arhitekte, dizainere Ieva Lāce Lukševica)
Darbnīcas norise liks izpētīt un apzināties, kā kustība palīdz ieraudzīt / iepazīt apkārtējo pasauli, izmantojot visu cilvēka ķermeni. Kustība kā instruments / metode iekļaujošas scenogrāfijas izveidošanai Latvijas Leļļu teātra izrādē. Ar vairāku mērķtiecīgu un tematisku kustību nodarbību/ metožu starpniecību vairot pieredzi un izpratni par visa ķermeņa iesaisti apkārtējās pasaules uztveršanā. Tādējādi tiek atraisītas idejas, kā radīt pilnībā iekļaujošu izrādes scenogrāfiju, kas vienlīdzīgi uztverama gan cilvēkiem ar redzes traucējumiem, gan redzīgajiem. Scenogrāfijas metu testēšana dažādām izrādes tēmām.
Materialitāte. (vada mākslinieces Ūna Laukmane, Ieva Krūmiņa)
Piecu dienu materialitātes laboratorijā dalībnieki strādās ar dažādiem materiāliem, pētot, kā materiāli rada savu stāstu. Eksperimentēs ar materiālu, vides un gaismas reakcijām, kuras var būt gan papildinošas, gan nesaderīgas. Tiks pētīta cilvēka un materiāla mijiedarbība, kurai var būt dažādas emocionālas dimensijas.
Vizuālās mākslas pieejamība un piekļūstamība cilvēkiem ar funkcionāliem redzes traucējumiem (vada dizainers Rihards Funts un kuratore, pētniece Adele Bērziņa)
Šīs darbnīcas izpētes platforma un norises vieta ir Latvijas Nacionālais mākslas muzejs. Darbnīcas mērķis ir izzināt, kā kopā ar vājredzīgo un neredzīgo cilvēku kopienu radīt iekļaujošus multi-sensorus risinājumus, kuri bagātinātu esošo Latvijas mākslas kolekcijas pieredzējumu un muzeja izglītības programmas piedāvājumu gan auditorijai, kura vizuālo saturu pieredz citādi, gan plašākam muzeja apmeklētāju lokam.
LNMM darbnīcā, balstoties izpētē, kopradītas idejas un priekšlikumi risinājumiem, kas iedzīvina dzirdes, taustes un smaržu elementus vizuālās mākslas pieredzējumā un interpretācijā.
Darbnīcu noslēguma prezentācijas notiks Latvijas Mākslas akadēmijas 2. korpusā (Kalpaka bulvārī 13) 2024. gada 20. septembrī 13:30.
DESIG*ness Vasaras skola norise notiek trīs posmos:
- Pirmais posms norisinājās Mākslas un dizaina akadēmijā Milānā (NABA), 2.–6. septembris, 2024;
- Otrais posms notiek Rīgā, Latvijas Mākslas akadēmijā, 16.–20. septembris, 2024;
- Noslēdzošais trešais posms plānots Lietuvā, Viļņas Mākslas akadēmijā, 23.–27. septembris, 2024.
DESIG*ness projekta mērķis ir izstrādāt starptautiskus pasniedzēju apmācību kursus un vadlīnijas par iekļaujošu vidi mākslas un dizaina augstskolās. Projektā piedalās 6 partneri no Itālijas, Lietuvas un Latvijas. Projekts tika uzsākts 2023. gada nogalē un ilgs trīs gadus.