Apraksts
LMA Mākslas vēstures un teorijas specialitātes studenti iegūst zināšanas par dažādu periodu mākslas un arhitektūras vēsturi un teoriju, kultūras vēsturi un laikmetīgās mākslas procesiem, apgūst muzeoloģijas un mākslas kritikas pamatus.
Studiju programma attīsta studentu teorētisko domāšanu, zinātnisku tekstu sagatavošanas un prezentācijas prasmes.
Studējot mākslas vēsturi un teoriju, vienlaikus var apgūt kursus gleznošanā, veidošanā un grafikas tehnikās.
Studentiem tiek nodrošinātas prakses iespējas muzejos un citās mākslas un kultūras institūcijās, kā arī arheoloģijā.
Bakalaura studiju programmā mākslas kritikas kursa ietvaros studentu teksti – recenzijas un intervijas – tiek publicēti LMA mājaslapas sadaļā “Studenti raksta”. Mākslas kritikas kursu vada pieredzējusi un aktīva mākslas kritiķe, LMA docente Aiga Dzalbe.
Beidzot bakalaura studijas, 4. kursa studenti veido neatkarīgu, plašai publikai pieejamu izstādi sadarbībā ar Latvijas mākslas vēstures 20. gadsimta otrās puses kursa vadītāju, LMA prorektoru zinātniskajā darbā profesoru Andri Teikmani.
Sspecialitātes vadītājas profesores Silvijas Grosas vadītā kursa “Kultūras konteksti” noslēgumā studenti dodas aizraujošās studiju ekskursijās pa Latvijas muižām un baznīcām. Savukārt docentes Aigas Dzalbes Austrumeiropas mākslas vēstures kursa ietvaros ierasts doties studiju ekskursijās iepazīt Baltijas valstu galvaspilsētu kultūrvēsturisko mantojumu.
LMA Mākslas vēstures un teorijas specialitātes pasniedzēji ar LMA un citu institūciju un mecenātu atbalstu regulāri dodas studiju braucienos uz Rietumeiropas kultūras centriem iepazīt mākslas vēstures pieminekļus oriģinālā un sekot laikmetīgās mākslas norisēm aktuālākajās izstāžu zālēs.
Mākslas vēstures un teorijas specialitātes pasniedzēji ir starptautiski atzīti speciālisti un eksperti, kas sagatavo ilglaicīgos pētījumos pamatotas zinātniskas publikācijas un uzstājas nozares konferencēs Latvijā un ārzemēs.
Sadarbībā ar LMA Mākslas vēstures institūtu LMA Mākslas vēstures un teorijas specialitātes pasniedzēji gatavo publikācijas fundamentālajam rakstu krājumam “Latvijas mākslas vēsture”.
Specialitātes absolventi veiksmīgi iesaistās Latvijas un starptautiskos projektos:
- Laura Lūse 2019. gadā kļuva par Rundāles pils muzeja direktori;
- Katrīna Teivāne-Korpa sadarbībā ar izdevniecību “Neputns” 2018. gadā publicēja apjomīgu rakstu krājumu par Vili Rīdzenieku – vienu no nozīmīgākajiem autoriem Latvijas fotogrāfijas vēsturē;
- augstu novērtēts apakšnozares maģistra programmas absolventes Karīnas Horstas 2018. gadā aizstāvētais diplomdarbs “Sanatoriju arhitektūra Latvijā. 1918–1940”;
- LMA Mākslas vēstures un teorijas muzeoloģijas pasniedzēja, LNMM Latvijas vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece 2018. gadā kopā ar LNMM ieguva Latvijas Republikas Izcilības balvu kultūrā par izstādi “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” Orsē muzejā Parīzē.