Apraksts
Scenogrāfijas specialitāte sagatavo māksliniekus, kas nodarbojas ar telpas mākslinieciskā tēla risinājumiem teātra, operas, baleta un citām izrādēm. Studiju mērķis – iemācīt vizualizēt ideju, kas balstīta dramaturģiskā tekstā, scenārijā un/vai kopīgi ar izrādes vai pasākuma režisoru veidotā koncepcijā. Scenogrāfa uzdevums – izrādes tēmu paust skatuviskā valodā, lietojot vizuālās mākslas pamatlīdzekļus.
Scenogrāfijas studenti mācās ar dažādām jaunrades metodēm objektīvo telpu padarīt par subjektīvi uztveramu mākslas darbu; apgūst teātra skatuves vizuālo risinājumu pamatprincipus – telpiskās un plaknes kompozīcijas mijiedarbību. Studiju procesā tiek meklēti paņēmieni, kas palīdz poetizēt attiecības starp cilvēku un telpu, rakstīto vārdu, priekšmetu, krāsu, gaismu, materiālu, faktūru. Dažādi kombinējot šos elementus, poetizējot to attiecības, tiek sasniegts galvenais scenogrāfijas mērķis – teātra telpas mākslinieciskais tēls.
Galvenais specialitātes priekšmets ir kompozīcija jeb teātra izrādes telpveide, bet papildus studenti apgūst arī teātra kostīmu, skatuves glezniecību, videoprojekciju kā scenogrāfijā integrētu izteiksmes līdzekli, mākslas objekta formas tektoniku, kā arī telpisku mēroga maketēšanu. Kursā “Režijas pamati” studenti iepazīstas ar dažādām teātra un režijas skolām, apgūst lugu u. c. žanru literāro darbu lasīšanas un analīzes tehnoloģiju un metodes, kas ir svarīgs scenogrāfa profesionalitātes nosacījums. Formas, krāsas un telpas izjūtu dziļākai attīstīšanai studenti apgūst plaknes un telpas organizācijas principus, mācoties zīmēšanu un gleznošanu.
Pirmajā kursā studenti risina daudzus neliela apjoma uzdevumus, piemēram, kā teātra, scenogrāfijas valodā pārtulkot tādus jēdzienus kā “jūra”, “kalns”, “mežs”, “vilciens”, “lidojums” utt. Vēlāk studiju gaitā nākamie scenogrāfi strādā pie noteiktu lugu telpas risinājumiem – analizē dramaturģijas materiālu, veido mēroga maketus, scenogrāfijas metus, materiālu, kostīmu, izrāžu plakātu skices, izmantojot datortehnoloģijas, apgūst videoprojekcijas.
Jau studiju laikā studenti sāk sadarboties ar teātriem. Stabila sadarbība izveidojusies ar topošajiem teātra profesionāļiem no Latvijas Kultūras akadēmijas, “Dirty deal teatro” un citām neatkarīgām institūcijām un autoriem, kā arī ar profesionālajiem Latvijas teātriem.
Katedras docētāji ir pazīstami nozares speciālisti, kuri aktīvi darbojas gan Latvijas, gan ārzemju teātros: Monika Pormale, Reinis Suhanovs, Viktors Jansons, Kristians Brekte, Ineta Sipunova, Aigars Bikše, Kristīne Jurjāne, Arturs Arnis.
Ilggadējā scenogrāfijas nodaļas vadītāja Andra Freiberga vadībā LMA pārstāvji regulāri piedalās Prāgas Scenogrāfijas kvadriennālē – lielākajā starptautiskajā scenogrāfijas izstādē, kas kopš 1976. gada pulcē teātra profesionāļus un mākslas studentus no visas pasaules.
LMA Scenogrāfijas specialitātes panākumi Prāgas kvadriennālē kopš 2007. gada:
2007 – Zelta medaļa par labāko studentu ekspozīciju un Zelta medaļa daudzsološākajam scenogrāfijas studentam Reinim Suhanovam.
Ekspozīcijas tēma – Mihaila Bulgakova “Meistars un Margarita”.
2011 – Zelta medaļa par labāko studentu ekspozīciju.
Ekspozīcijas tēma – “Šekspīrs + Čehovs + Bekets + Blaumanis”.
2015 – Zelta medaļa daudzsološākajam scenogrāfijas studentam tika piešķirta katram Latvijas studentu ekspozīcijas “Sākums” dalībniekam.
LMA Scenogrāfijas specialitātes studentu un pasniedzēju dalība Prāgas kvadriennālei 2019. gadā. Izstādes devīze – “Young and Wagner”, scenogrāfisko ideju pamatmateriāls – Riharda Vāgnera personība un viņa opera “Klīstošais holandietis”.
2020 – Gada scenogrāfs: Reinis Suhanovs par izrādēm “Šekspīrs”, Liepājas teātris, “Margarēta”, Latvijas Nacionālais teātris. (“Spēlmaņu nakts” 2019./ 2020. gada sezona )