Meklēt
Izvēlne

STUDENTI AIZVADĪJUŠI DALĪBU MĀKSLAS NOMETNĒ “EUROFABRIQUE–ART CAMP”

No 2024. gada 23. līdz 27. septembrim Vila Nova de Cerveira, Portugālē,  iniciatīvas EuroFabrique ietvaros norisinājās EuroFabrique Art Camp mākslas nometne, kurā piedalījās studenti un pasniedzēji no 11 Eiropas mākslas skolām. Latvijas Mākslas akadēmiju nometnē pārstāvēja Dizaina nodaļas vadītājs Matīss Zvaigzne kopā ar Grafikas dizaina studentiem Kitiju Pekaini, Reini Jāni Lozdu un Katrīnu Bināti.

EuroFabrique iniciatīvas mērķis ir pulcēt kopā jaunos māksliniekus un kultūras profesionāļus, lai veicinātu radošus projektus un ideju apmaiņu. Par galvenajiem iniciatīvas uzdevumiem ir izvirzīti: mākslinieciskā mobilitāte, radošo prasmju attīstība un kultūras apmaiņa.

Nedēļu garais pasākums nodrošināja apstākļus, kurā mākslinieki var brīvi eksperimentēt un attīstīt savas prasmes. Nometnes laikā notika mākslinieku darbu prezentācijas un diskusijas kopā ar pieredzējušiem māksliniekiem un dizaineriem, vietējo mākslinieku darbnīcu apmeklējumi un ekskursijas. 

Studentu pieredzes stāsti no dalības nometnē: 

Kitija Pekaine: ”Eurofabrique nometnes ietvaros veidojām kolektīvu izstādi un performanci, runājot par dabas resursu pārmērīgu izmantošanu. Konkrēts sākumpunkts idejām bija Portugāles pilsētas Covas litija ieguves plāni, tai skaitā aktīvisma kustība pret to, un kā caur šo prizmu varam skatīties uz Eiropas nākotni un vērtībām kopumā. Pirmajās nometnes dienās devāmies uzklausīt vietējo dizaineru, aktīvistu stāstus par Covas reģionu, bet nedēļas noslēgumā pievērsāmies savu ideju attīstīšanai.

Katrīna Bināte: “Iedvesmojoties no spēcīgajiem stāstiem par apturēto litija ieguvi Covas reģionā, mūsu komanda, Eurofabrique nometnes ietvaros, radīja darbu kā performanci, kas atspoguļo resursu ieguves postošo ietekmi uz globālo vidi.
Performances centrā ir raktuvju strādnieka ceļojums cauri simboliskai alai, kas demonstrē cilvēka iejaukšanos dabā. Strādniekam ejot tālāk, skaņu ainava kļūst arvien intensīvāka - metāliskas atbalsis, ūdens pilēšana un rūpnieciskie trokšņi piepilda visu telpu, iegremdējot auditoriju sajūtu pieredzē, kas attaino pieaugošo spriedzi starp cilvēci un vidi. 3D video projekcija izplūst pāri sienām, paplašinot ceļojumu ārpus tiešās skatuves, nojaucot robežas starp fizisko un tēlaino. Šī immersīvā pieeja ievelk skatītāju, liekot tam būt daļai no šī darba, kā arī sajust aiz sevis atstāto smagumu - ekspluatācijas pēdas un trauslo līdzsvaru. 

Reinis Jānis Lozda: "Eurofabrique nometnes ietvaros, pēc pasniedzēju, dizaineru un aktīvistu uzklausīšanas, mūsu grupu visvairāk ieinteresēja aktīvistu stāstījums par cīņu pret litija raktuvju ieviešanu Covas pagastā, tādēļ mēs izvēlējāmies izveidot darbu par dabas cienīšanu.
Tika izveidota Instalācija "Under Thread" ar projekciju uz papīra lapām, kurās tika attēlots video ar Covas pagastā nofilmētu koku, kuram apkārt lidinās putni. To papildināja audio ieraksti ar dabas skaņām un portugāļu dziesmu.
Uz telpā pakārtajām lapām bija iespējams redzēt tikai fragmentus no video, kas simbolizē katra cilvēka dažādos skatījumus un izjūtas. Instalācijā vēl tika paralēli novietots spoguļu pāris, kas veidoja telpas dubultošanās ilūziju un interesantu gaismas saspēli ar projekciju.

Šī bija ceturtā radošā darbnīca, kura tika īstenota EuroFabrique iniciatīvas ietvaros. Projekts tika uzsākts 2022. gadā ar radošu darbnīcu Parīzē, kam sekoja darbnīcas 2023. gada nogalē Rumānijas pilsētā Klužā-Napokā un 2024. gada sākumā Francijas pilsētā Šomonā. 

Projekta konsorciju veido:
Francijas Nacionālā mākslas un dizaina augstskolu asociācija, Cerveiras Mākslas Biennāles fonds, Portugālē, Transilvānijas radošo industriju klasteris, Rumānijā, “Le Signe”, Nacionālais Grafikas Centrs Šomonā, Francijā.

Eurofabrique finansē: Eiropas Savienības programma Radošā Eiropa 

Foto: Luis Lagadouro