Meklēt
Izvēlne

Elīnas Vojevodas personālizstāde "LI gz DOŠANA"

No 2014. gada 13. līdz 19. jūnijam Sapņu fabrikā būs aplūkojama Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības apakšnozares maģistrantes Elīnas Vojevodas personālizstāde „LI gz DOŠANA”, kas vienlaikus ir arī mākslinieces maģistra programmas diplomdarbs.

Ikviens laipni aicināts uz izstādes atklāšanu 13. jūnijā plkst. 19.00!

Ir skaista leģenda par ciemu, kur ir tradīcija – sieviete, kura ir gaidībās, aiziet prom no savas cilts, lai kādu laiku būtu viena un meditētu. Šajā laikā pie viņas „atnāk” dziesma, kas veltīta viņas vēl nepiedzimušajam bērnam. Atgriežoties ciemā, viņa to iemāca visai ciltij, bet tā savukārt dzied šo dziesmu visos jaunpiedzimušā dzīves svarīgākajos brīžos.

Bērna ienākšana šajā pasaulē ir pirmais, galvenais pagrieziena punkts gan viņam pašam, gan vecākiem, gan apkārtējiem. Mēs sākam ietekmēt viens otru jau no ieņemšanas brīža. Vai varbūt jau ātrāk? Dažreiz apzinātas vai neapzinātas rīcības vai kādu notikumu iespaidā ir bērni, kuru nākšana pie saviem vecākiem pārtrūkst pusceļā...

Ir dvēseles, kuras pacietīgi gaida, lai vecāki tās palaistu pasaulē, bet viņi atrod tūkstošiem iemeslu, lai to nedarītu...

Ir cilvēki, kuri ļoti cenšas kļūt par vecākiem, bet viņiem vēl nesanāk...

Darba pamattēma ir saistīta ar cilvēku attiecībām ar viņu nepiedzimušajiem bērniem. Taču aiz tā visa stāv vēl kas – attiecības pašam ar sevi. Visi šie stāsti ir par gaidām, kas savā būtībā ir kaut kādas realitātes daļas nepieņemšana, tiekšanās pēc iedomāta ideāla, kam nepiepildoties rodas vilšanās, pat ciešanas.

„LI gz DOŠANA” ir multimediāla, kinētiska un interaktīva instalācija. Tā aicina cilvēku nebūt tikai skatītājam, bet līdzdarboties, kļūt par notikuma aktīvu dalībnieku. Gala ekspozīcija sastāv no kinētiska stikla objekta, ko iekustina skatītājs, kas papildināts ar gaismām.

Autora loma visā šajā procesā ir būt režisoram un vienā laikā un telpā sapulcēt cilvēkus, kuri caur kopīgu darbošanos kļūst gan par iedvesmas avotu, gan radīšanas instrumentu, paši sev gūstot jaunu pieredzi un, iespējams, izmaina ko savā dzīvē.

Viens no darba mērķiem ir iesaistīt cilvēkus mākslas radīšanas procesā. Darba pamatā ir skaņdarbs, kas tapis meditācijas laikā. Dalībnieki pauda emocijas caur skaņu, elpu un kustību, izdziedot šūpuļdzismas saviem vēl un vairs nepiedzimušajiem bērniem. Uzrunājot cilvēkus ar konkrētiem simboliem, kas spēj izsaukt asociācijas un emocijas, ir iespēja viņos pamodināt līdzīgas sajūtas. Cilvēks līdzpārdzīvo. Šajā gadījumā, ja viņam bijusi šada trauma vai ciešanas, kas nav izdzīvotas kādu apstākļu dēļ, tagad apzinātā veidā, ar jauniem resursiem, uztveri vai attieksmi var šo situāciju vēlreiz izdzīvot, tādējādi apzinoties to un atlaižot no sevis. Tam ideālā gadījumā vajadzētu mudināt skatītāju apzināties sevi un savu attieksmi par tēmu – bērna ienākšana vai neienākšana viņa dzīvē.

PALDIES: psiholoģei Kristīnei Makai.

Izstādes kuratore un kontaktpersona:
Elīna Vojevoda, evojevoda(abols)gmail.com">, +371 26393580

Darba laiks:
Katru dienu no plkst. 11.00 līdz 18.00

Ieeja bezmaksas.

Sapņu fabrika
Lāčplēša iela 101, Rīga