Vai Vecrīgai jāmainās līdzi laikam? Sabiedrības attieksmi pret pārmaiņām vecpilsētas apbūvē vērtēs arhitektūras konferencē
2015. gada 29. oktobrī Rīgā notiks jau trešā Reinholda Šmēlinga konference, kas šogad veltīta gan haotiskām, gan plānotām pārmaiņām Rīgas sirdī, proti, pievērsīsimies Vecrīgas reģenerācijai un vērtēsim, vai vecpilsētai būtu jāpielāgojas laikam.
Uz konferenci aicināti gan arhitektūras, būvniecības un saistīto nozaru profesionāļi, gan ikviens pilsētnieks, kam rūp vecpilsētas attīstība. Jaunu un labi aizmirstu veco skatījumu uz nozares izaicinājumiem piedāvās pētnieki un profesionāļi.
“Pēdējā laikā vērojama saasināta publiska diskusija medijos ik reizi, kad tiek skartas jaunas būvniecības ieceres Vecrīgā, piemēram, apskatot Latvijas Okupācijas muzeja piebūves vai viesnīcas jaunbūves Grēcinieku ielā 25 priekšlikumus. Tas skaidri parāda, ka ikviens intuitīvi sajūt nepieciešamību pēc pārdomāta, zinātniski pamatota un līdzsvarota Vecrīgas attīstības redzējuma,” skaidro Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis. “Zīmīgi, ka vairāk nekā pirms 30 gadiem pie līdzīgām atziņām nonākusi Edgara Pučiņa komanda, izstrādājot pirmo un līdz šim vienīgo zinātniski pamatoto Vecrīgas reģenerācijas projektu. Aktualizējot 1983. gada vecpilsētas reģenerācijas projektu, Rīgas pilsētas arhitekta birojs vēlas atjaunot šo sarunu jaunā kvalitātē, norādot uz profesionālas diskusijas nepieciešamību un neizbēgamību sabiedrībā. Līdz šim mūsu uzmanības lokā nonākuši atsevišķi būvniecības priekšlikumi tomēr Vecpilsēta jāapskata kā vienots kopums – ansamblis,” stāsta G. Princis.
Konferences mērķis ir rosināt sabiedrības diskusiju un veicināt apziņu par zinātniski argumentētas un metodiski pamatotas vecpilsētas attīstības vīzijas nepieciešamību, kas ciena un par vērtību atzīst vecpilsētas apbūves ansambli, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, kā arī neaizmirst pilsētas ekonomiskās attīstības nepieciešamību un ikdienas lietotāju. Vecrīga ir dārga ikvienam Rīgas un Latvijas iedzīvotājam, tā ir neatņemama mūsu tautas identitātes daļa, kas iemieso piederību Eiropas kultūrai caur astoņos gadsimtos izveidojušos ēku un ielu struktūru, veidojot izcilu kultūras mantojumu.
Šogad R. Šmēlinga konferences trīs daļās tiks meklēta atbilde uz jautājumu, kas ir Vecrīga – ansamblis vai neatkarīgu pieminekļu kopums, kā arī apskatīti divu zīmīgu vecpilsētas laukumu – Līvu un Strēlnieku laukuma – pretrunīgie stāsti. Vienlaikus tiks pārrunāta arī nozares profesionāļu loma vecpilsētas veidošanā un atsaukts atmiņā plāns, kas reiz jau izstrādāts pilsētas reģenerācijai tālajā 1983. gadā. Konferences noslēgumā, prominentu ekspertu un klātesošo diskusiju ievadīs īpaši šim notikumam veidota dokumentālās īsfilmas pirmizrāde “Vecrīgas reģenerācijas projekts 1983”, kas pašu autoru stāstījumā skaidro šajā dokumentā iekļautās idejas un vērtības.
Konferences izskaņā notiks diskusija par Vecrīgas pilsētbūvnieciskā ansambļa reģenerācijas vīzijas pielāgošanu šodienas situācijai.
Ikviens interesents tiek aicināts piedalīties R. Šmēlinga konferencē “Vecrīgas reģenerācija: Vai vecpilsētai būtu jāpielāgojas [laikam]?” ceturtdien, 2015. gada 29. oktobrī, plkst. 9:30 Vecrīgā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē (Palasta ielā 4).
Rīgas pirmajam pilsētas arhitektam Reinholdam Šmēlingam veltīto populārzinātnisko konferenci ik gadu rīko Rīgas pašvaldības aģentūra "Rīgas pilsētas arhitekta birojs". Konferences nolūks ir kopā aicināt aktīvus sabiedrības pārstāvjus, arhitektus, būvniekus, attīstītājus, plānotājus, politiķus un citus interesentus, lai diskutētu par pilsētai un nozarei svarīgiem jautājumiem, iepazītos ar jaunākajiem nozares pētījumiem un analizētu citu valstu pieredzi.
Interesenti aicināti reģistrēt savu dalību konferencē, kā arī iepazīties ar konferences materiāliem un referentiem apmeklējot interneta vietni http://arhitekts.riga.lv/konference.