Uzsākts Latvijas Mākslas akadēmijas un Latvijas Neredzīgo biedrības sadarbības projekts
Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrību un Lietuvas Neredzīgo un redzes invalīdu asociāciju sākusi sadarbības projektu „Radošais izaicinājums”.
Periodā no 2014. gada septembra līdz 2016. gada 30. aprīlim LMA Dizaina nodaļas studenti un pedagogi kopā ar redzes invalīdiem Kurzemē, Vidzemē, Latgalē un Rīgā veidos produktus, kuri būs piemēroti un interesanti plašam patērētāju lokam un kuru izveides process veicinās redzes invalīdu nodarbinātību un pilnvērtīgu iekļaušanos sabiedrībā. Projektu finansiāli atbalsta: Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Tā svinīgā atklāšana notika 29. septembrī. Plašāka informācija par notikumu, kā arī par projektu kopumā pieejama Latvijas Neredzīgo biedrības mājas lapā (klikšķināt šeit).
Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Funkcionālā dizaina un Vides mākslas apakšnozaru studenti kopā ar mācībspēkiem līdz šim īstenojuši arī vairākus citus sociālā dizaina projektus. Dizaina nodaļas studente Jekaterinas Stakle (LMA) kopā ar sociālantropoloģijas studenti Annu Žabicku (Rīgas Stradiņa universitāte) veidojusi projektu „Iesakņotāji”, kura ietvaros notika dārzkopības darbnīcas valsts sociālās aprūpes centru iemītniekiem un sākumskolas skolēniem. To ietvaros tika veicināta dalībnieku cieņpilna sadarbība. Kopdarbs guva sociālu rezonansi un sabiedrības un mediju interesei.
Sadarbībā ar sociālās aprūpes centru „Rīga” savu maģistra darbu 2014. gadā izstrādāja Viktorija Jarema. Diplomdarba ietvaros (darba vadītāja – asoc. prof. Barbara Ābele) tika radītas divas trauku grupas, kuru izveides process atbilda aprūpes centra iemītnieku amatnieciskajām prasmēm un pielāgots viņu invaliditātes veidam.
Kopā ar bērnu nama „Vita” bērniem 2014. gada vasarā Šarla Burjē (Charles Bourrier) vadībā Funkcionālā dizaina apakšnozares maģistrantūras 1. kursa studenti izstrādāja ideju skices rotaļu ārtelpas uzlabojumiem.
Tāpat 2013./2014. studiju gadā docentes Aijas Freimanes vadībā Funkcionālā dizaina apakšnozares studentu un Zemgales plānošanas reģiona amatnieku pilotprojektā tapa lokāli dizaina risinājumi, kuros pielietotas pieejamas amatniecības tehnikas.
Arī zīmols „Patte”, kas aizsācies kā Lauras Danilānes maģistra darbs Vides mākslas apakšnozarē un tapa sadarbībā ar Banku augstskolas (BA) Radošo industriju menedžmenta studentēm Ilzi Bērziņu un Lieni Blūmu (darba vadītāja – asoc. prof. Barbara Ābele (LMA), programmas vadītāja – Dita Danosa (BA)), izvērtās par sociāli atbildīgu dizaina un inovāciju uzņēmējdarbību.
Vēl dizaina nodaļā tapuši arī citi sadarbības projekti, tostarp – ar Invalīdu un viņu draugu biedrību „Apeirons”, „Sostento”, Strazdumuižas internātskolu – attīstības centru vājredzīgajiem neredzīgajiem bērniem.