TORUŅAS LAIKMETĪGAJĀ MĀKSLAS CENTRĀ "ZNAKI CZASU" ATKLĀTA LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS IZSTĀDE "SERENISSIMA EAST"
2023. gada 20. oktobrī Toruņas Laikmetīgās mākslas centrā "Znaki Czasu” (Polijā) tika atklāta starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde “Serenissima East”, kurā piedalās mākslinieki no Polijas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas. Latviju izstādē pārstāv Latvijas Mākslas akadēmijas profesori Kristaps Zariņš, Andris Vītoliņš, Jānis Murovskis, Guntars Sietiņš un Gļebs Panteļējevs.
"SERENISSIMA EAST" savieno "La Serenissima" un "Serenissima Res Publica Poloniae" ideju un ir kā atgādinājums par mūsu kopīgo vēsturi, norādot, ka 18. gadsimtā mēs bijām viena spēcīga ūnija, kas gadsimtu gaitā piedzīvoja nemitīgas pārmaiņas – izzušanu no pasaules kartēm, nacionālās pašnoteikšanās un neatkarības iegūšanu 1918. gadā, vēlāk Padomju Savienības okupāciju, tad PSRS sagrūšanu un otrreizēju neatkarības atgūšanu, un galu galā pievienošanos Eiropas Savienības saimei 2004. gadā. Izstādes nosaukums atspoguļo vēsturiskos notikumus un cilvēku centienus cīnīties par šiem ideāliem un brīvību, kas ir svarīgi gan individuāli, gan nacionāli, gan arī starptautiski. Šis semantiskais tilts savieno mākslu un pašizpausmes brīvību personiskajā, nacionālajā un globālajā kontekstā. Izstāde "SERENISSIMA EAST" apkopo Polijas un Baltijas valstu atzītu gleznotāju, tēlnieku, grafiku, fotogrāfu un animatoru darbus.
Toruņas Laikmetīgās mākslas centrs "Znaki Czasu” tika atklāts 2008. gadā un šobrīd ir viens no jaunākajiem mākslas centriem Polijā, kas pilnībā veltīts laikmetīgās mākslas ainai. Mākslas centrs aktīvi veicina laikmetīgās mākslas apriti gan vietējā, gan starptautiskā līmenī, nodrošinot daudzveidīgu programmu un starptautisku sadarbību, tai skaitā izvēršot izglītības aktivitātes, īstenojot mākslinieku rezidenču programmu un veidojot laikmetīgās mākslas kolekciju.
Izstādes mākslinieki: Alvīds Lukis (Alvydas Lukys). Andžejs Ježijs Lehs (Andrzej Jerzy Lech) (PL), Andžejs Vrubļevskis (Andrzej Wróblewski), Andris Vītoliņš (LV), Džons Gasjūns (Jonas Gasiunas) (LT), Džozefs Robakovskis (Józef Robakowski) (PL), Egle Ridigaite (LT), Gintauts Trimaks (Gintautas Trimakas), Gļebs Panteļevs (LV), Jana Lenica (Jan Lenica) (PL), Jans Dobkovskis (Jan Dobkowski) (PL), Jonas Mekas (LT), Kaido Ole (EST), Kestutis Zapkus (LT), Kristaps Zariņš (LV), Nomeda un Ģedimins Urbons (Nomeda, Gedyminas Urbonas) (LT), Pjotra Dumala (Piotr Dumała) (PL), Remigijs Treigis (Remigijus Treygys), Tomašs Ciečerskis (Tomasz Ciecierski) (PL), Vojceha Fangora (Wojciech Fangor) (PL).
Izstādes virtuālā apskate iespējama šeit.
Izstādes “Serenissima East” kurators:
Kšištofs Staņislavskis (Krzysztof Stanisławski).
Nacionālie kuratori / koordinatori:
Latvija: Inese Rozentāla (LV);
Lietuva: Arvīds Zalpis (Arvydas Zalpys)
Izstāde apskatāma no 2023. gada 20. oktobra līdz 31. decembrim.
Izstādē apskatāmie mākslinieki: Andžejs Vrubļevskis (Andrzej Wróblewski), poļu laikmetīgās mākslas ikona, Jons Gasjūns (Jonas Gasiunas), ilggadējs Viļņas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļas pasniedzējs un viens no savdabīgākajiem Eiropas gleznotājiem, Igaunijas Mākslas akadēmijas profesors Kaido Ole, gleznotāji Kristaps Zariņš un Andris Vītoliņš no Latvijas Mākslas akadēmijas, Eugenjušs Minsiels (Eugeniusz Minciel) – betona abstrakcionists, Jans Dobkovskis (Jan Dobkowski) un Tomašs Ciečerskis (Tomasz Ciecierski), Egle Ridigaite no Lietuvas, kas pārstāv monumentālo glezniecību, un Ņujorkas klasiskais kolorists Kestutis Zapkus. Tiks prezentētas arī Polijas plakātu skolas meistaru Jana Lenica (Jan Lenica) un Vojceha Fangora (Wojciech Fangor) darbu kolekcijas. Skatītājiem būs iespēja apskatīt Latvijas Mākslas akadēmijas profesoru Guntara Sietiņa un Jāņa Murovska grafikas darbus. Izstādē tiks demonstrēti Ņujorkas lietuviešu mākslinieku Žilvina Kempinas (Žilvinas Kempinas), Nomedas un Ģedimina Urbonu (Nomeda, Gedyminas Urbonas), kā arī latviešu tēlnieka Gļeba Panteļējeva darbi.
Videomākslas cienītājiem būs iespēja iepazīties ar starptautiski pazīstamiem klasiķiem – lietuviešu izcelsmes leģendu Jonu Meku (Jonas Mekas), Endiju Vorholu (Andy Warhol), kurš cita starpā ir viens no nozīmīgākajiem Ņujorkas kino avangarda veidotājiem, kā arī Jozefu Robakovski (Józef Robakowski), kas ir fotogrāfs, filmu veidotājs, teorētiķis un Film Form Workshop radītājs Lodzā. Animācijas māksla, kas ir viena no Polijas vadošajām mākslas disciplīnām, izstādē būs plaši pārstāvēta. Tās sastāvā būs zīmējumi un gleznas uz ģipša plāksnēm instalāciju veidā, kā arī Pjotra Dumala (Piotr Dumała) klasiskās filmas, ieskaitot "Kafka", "Noziegums un sods" un Oskaram nominēto "Nīlzirgi". Izstāde ietvers arī izcilu fotogrāfu darbus – tajā būs pārstāvēti gan Andžejs Ježijs Lehs (Andrzej Jerzy Lech) un Kšištofs Vodicko (Krzysztof Wodiczko) no Ņujorkas, gan TTL grupa, kuru veido trīs lietuviešu fotogrāfijas meistari: Gintauts Trimaks (Gintautas Trimakas), Remigijs Treigis (Remigijus Treygys) un Alvīds Lukis (Alvydas Lukys).