Sveicam profesoru Ojāru Spārīti ar stāšanos Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta amatā
Latvijas Mākslas akadēmijas kolektīvs sirsnīgi sveic profesoru Ojāru Spārīti ar stāšanos Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta amatā!
Dr. habil. art. Ojārs Spārītis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un Doktora programmas vadītājs, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidenta amatā tika ievēlēts Pilnsapulcē 2012. gada 29. novembrī. Pilnsapulcē par Ojāru Spārīti balsoja 144 klātesošie, pret – 41, bet divi biļeteni tika atzīti par nederīgiem. Saskaņā ar statūtiem Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidentu ievēl uz četriem gadiem un ne vairāk kā divas reizes pēc kārtas. Ojārs Spārītis amatā stājās 2012. gada 27. decembrī.
Š.g. 8. janvārī notikušajā Senāta svinīgajā sēdē Ojārs Spārītis kā jaunievēlētais LZA prezidents saņēma amata ķēdi – sudrabā kaltu akadēmijas ģerboņu virkni. To, tāpat kā LZA simboliku un daudzus izcilo Latvijas zinātnieku un kultūras darbinieku portretus, veidojis LZA goda loceklis, šīgada LZA Raiņa balvas laureāts tēlnieks Jānis Strupulis. Tradīcija paredz arī iepriekšējā perioda prezidenta ģīmetnes novietošanu t.s. „prezidentu portretu galerijā”. Jura Ekmaņa (LZA prezidents no 2004. līdz 2012. gadam) portretu gleznojis Latvijas Mākslas akadēmijas Restaurācijas katedras vadītājs prof. Andris Začests.
Doktorantūras vadītājs habilitētais mākslas zinātņu doktors profesors Ojārs Spārītis ir ilggadējs Latvijas Mākslas akadēmijas mācībspēks ar ievērojamu starptautisku pieredzi. Ojārs Spārītis bijis eksperts Rīgas Melngalvju nama rekonstrukcijā un Latvijas muižu restaurācijas un interjera iekārtojumā. Viņš ir arī Latvijas luteriskās baznīcas eksperts baznīcu atjaunošanā. Vadījis Latvijas sakrālās kultūras pieminekļu – Priekules, Straupes, Struteles, Annenieku, Liepupes, Rīgas Sv. Pētera baznīcas un Augšāmcelšanās baznīcas Rīgas Lielajos kapos – atjaunošanu. Laikā no 1995. līdz 1996. gadam Ojārs Spārītis bija Latvijas kultūras ministrs.
Profesors Spārītis ir autors aptuveni 60 rakstiem par kultūras mantojuma izpēti, teoriju un aizsardzību, ap 140 rakstiem Latvijā un ārzemēs par mākslas vēstures un teorijas jautājumiem ar ievirzi Latvijas un Eiropas kultūras sakaru, periodizācijas, atribūcijas un ikonogrāfijas aspektos. Ojārs Spārītis piedalījies vairāk nekā 60 starptautiskās zinātniskās konferencēs un simpozijos.