Meklēt
Izvēlne

Rīga. Parīze. Dizains.

No 11. līdz 15. oktobrim Parīzes Dizaina un Dekoratīvās mākslas augstskolā École Boulle notika otrā un noslēdzošā projekta Rīga. Parīze. Dizains radošā darbnīca, kas saveda kopā 32 studentus - 16 no Latvijas Mākslas akadēmijas, 16 no Parīzes Dizaina un Dekoratīvās mākslas augstskolas École Boulle. Ar viņiem kopā darbojās arī mācībspēki - Sandrai Levāne, Barbara Ābele, Ingūna Elere, Juris Krūmiņš un Henrijs Sinkevičs no Latvijas Mākslas akadēmijas un Stéphane Vial, Magali Chaduiron, Bruno Rosenzweig, Pierre Carré no École Boulle.

Projekta mērķis bija radīt starptautisku dizaina izglītības platformu, kas ļautu dažādu valstu studentiem darboties pie kopīga projekta. Projekta ideja - viesmīlība, satikšanās un komunikācija tika ietverta studentu uzdevumā - izveidot starptautiskas viesnīcas interjeru. Pirmo reizi studenti un pasniedzēji tikās 2010. gada martā Rīgā. Strādājot vienā komandā diviem Francijas un diviem Latvijas studentiem, tika radīti 8 viesnīcas istabu projekti - 25 m2 lielai, vienam cilvēkam paredzētai telpai. Risinājumi bija novatoriski un savā starpā arī ļoti dažādi, tāpēc interesants un arī sarežģīts bija radošās darbnīcas uzdevums Parīzē - radīt vienu viesnīcas interjera modeli. 

Uzdevuma risinājumi tika rasti pakāpeniski, aktīvi sadarbojoties abu augstskolu pasniedzējiem. Parīzē radošajai komandai pievienojās arī LMA Dizaina nodaļas lektors Ervins Pastors un LMA doktorante, mākslas zinātniece Ilze Jakuša-Kreituse. Tika izlemts, ka studenti uz vienu projektu ies pakāpeniski, satiekoties savā starpā. Pirmās dienas uzdevums bija atjaunot savus iepriekšējos projektus, izveidojot šķērsgriezumus, un tos turpināt, izveidojot zīmējumu arī pirmajiem pieciem metriem ārpus numuriņa durvīm. Protams, ka šie turpinājumi atspoguļoja katras grupas jau izstrādāto koncepciju, tālāk nācās savstarpēji savienot divas istabas, ņemot vērā jau radītos piecus metrus. Studentiem strādājot komandās, pamazām nācās savienot vienā telpā visus risinājumus. Svarīga bija arī pāriešana no divām dimensijām uz trijām. Neiztika bez diskusijām starp studentiem un pasniedzējiem, kuru rezultātā tapa gatavs projekts - izstāde, kur gan zīmējumos, skicēs, plānos, fotogrāfijās, gan arī trīsdimensiju maketā bija aplūkojama projekta gaita un koncepcija.
Lai arī viesnīcas makets ir gana avangardisks, tomēr projekts uzskatāms par lielu veiksmi, pierādot, ka arī 32 cilvēki, starp kuriem ir valodas barjera var sadarboties savā starpā. Radošās darbnīcas sākumu ievadīja École Boulle direktora Christophe HESPEL vārdi, kas izteica cerību, ka šis projekts kalpos par piemēru arī tālākiem sadarbības projektiem starp Eiropas augstskolām, un redzot studentu paveikto 15. oktobrī apliecināja, ka šīs viņa cerības ir piepildījušās. Ar projekta rezultātiem bija apmierināta arī Latvijas vēstniece Francijā Sanita Pavļuta-Deslandes, kas norādīja, ka darbs internacionālā komandā ar dažādiem sarežģītiem uzdevumiem ir dizaineru nākotne, un šādi projekti gatavo jaunos dizainerus nākotnes darbam ar pasūtītāju. Izstādes brīdī klāt bija arī Latvijas Investīciju Attīstības aģentūras pārstāve Francijā Anna Prutāne.

LMA pasniedzējiem un studentiem līdzi devās arī LMA Dizaina nodaļas vadītājs Holgers Elers un LMA Vizuāli plastisko mākslu nodaļas vadītājs Aigars Bikše, kuri izzināja arī tālākas sadarbības iespējas starp Latvijas un Francijas mākslas augstskolām.
Bez intensīva darba, studenti apmeklēja arī plašu kultūras programmu, kuru bija sarūpējuši École Boulle pārstāvji. Tāpat LMA iepazinās ar Parīzes augstskolas citām nodaļām un darbnīcām. Kā projektu rezumējot teica H. Elers, sadarbības sēkla ir iesēta, un arī paši studenti atzina, ka bez vērtīgās sadarbības pieredzes, ir ieguvuši gan jaunus draugus, gan arī atbrīvojušies no daudziem stereotipiem par otras valsts kultūru un ieguvuši daudz skaidrāku priekšstatu par dizaina procesiem katrā no valstīm.

Projekts tiek realizēts ar Kultūrkapitāla fonda  un Mūžizglītības
programmas ERASMUS atbalstu. 

Teksts: Ilze Jakuša-Kreituse, Foto  Stephane Vial un Ervins Pastors.