Meistarklase un paneļdiskusija "Zinātne un tehnoloģijas mākslas vārdā?"
2012. gada 19. un 20. janvārī Latvijas Mākslas akadēmijas 19. telpā notika meistarklase un paneļdiskusija „Zinātne un tehnoloģijas mākslas vārdā?”, kas notika Eiropas publiskās mākslas centra izstādes „Publiskās tehnoloģijas” ietvaros. Dalība meistarklasē un paneļdiskusijā bija bez maksas.
Vai eksistē saistība starp zinātni, tehnoloģijām un mākslu? 20. gs. un pēdējā desmitgadē aizvien biežāk mākslinieki par saviem izteiksmes līdzekļiem vairs neizvēlas tradicionālos materiālus, bet dod priekšroku netradicionāliem mēdijiem savu ideju un mērķu sasniegšanai, tai skaitā zinātnei un tehnoloģijām.
Vai zinātnes un tehnoloģiju sasniegumu izmantošana vizuālajā mākslā spēj radīt mākslinieciski augstvērtīgu mākslu, vai mākslas darbs kļūst tikai par zinātnes eksperimentu ilustrāciju un zaudē saistību ar to? Mākslinieki izmanto zinātnes un tehnoloģiju sasniegumus savās interesēs, bet vai ir iespējama atgriezeniskā saite, ko mākslinieki dod un var dot zinātnes un tehnoloģiju attīstības veicināšanai?
Ar mākslu saistītie jautājumi bieži tiek risināti šaurā, mākslas interesentu, zinātāju, teorētiķu un mākslinieku lokā, savukārt, mēs vēlamies veicināt dialogu starp dažādu nozaru speciālistiem, tādā veidā paplašinot viedokļu un redzējumu daudzveidību par mākslas un attiecīgo nozaru savstarpējām attiecībām. Tādejādi, mākslinieki, zinātnieki, studenti un visi interesenti bija aicināti uz divu dienu pasākumu programmu, kuras mērķis ir mēģināt risināt iepriekš uzdotos jautājumus par mākslas zinātnes un tehnoloģiju savstarpēju mijiedarbību, ietekmi un pielietojumu.
Ceturtdiena, 19. janvāris, no plkst. 14:00
„Biomāksla”
Meistarklasi vadīs Anti Tenecs (Antti Tenetz), mākslinieks un dabas zinātnieks no Somijas, kurš strādā biomākslas un urbānās mākslas laukā. Anti mākslas darbi ir veidoti digitālo un tradicionālo mēdiju ietvaros. Meistarklases dalībnieki tiks iepazīstināti ar dažādiem veidiem kā apkopot un pētīt atšķirīgus Rīgas publiskās telpas baktēriju materiālus. Meistarklases laikā tiks pētīta Rīgas publiskā telpa izmantojot DIY mikroskopu un citas ierīces, kas kalpos mākslinieciskiem un zinātniskiem eksperimentiem. Savāktie dati tiks dokumentēti ar nolūku apvienot un ģeolocēt tos uz vienotas Rīgas kartes. Meistarklase notiks angļu valodā.
Dalībniekiem jāaprīkojas ar: datoriem; tiem, kuri vēlas uzkonstruēt DIY mikroskopu, līdzi jāņem: veca Web kamera, galda lampiņas.
Gumijas cimdi, pipetes, papīra dvieļi, plastmasa līme, paraugu ņemšanas rīki, petri plate, plastmasa maisiņi, izolācijas lenta un mēģene.
Piektdiena, 20. janvāris, 14:00 – 17:00
Paneļdiskusija „Tehnoloģija, māksla un estētika”
Vai mākslai, kas ir saistīta ar tehnoloģijām, ir jāpilda tikai divas funkcijas: pedagoģiskā funkcija un tehnoloģiju rekontekstalizēšana? Cik lielā mērā mākslas darbam ir nepieciešama amatniecība? Šie ir tikai daži jautājumi, uz kuriem paneļdiskusijas vadītājs filozofs Ainārs Kamoliņš vēlas meklēt atbildes ar diskusijas dalībniekiem: mākslas zinātnieci Ilianu Veinbergu, mikrobiologu Jāni Liepiņu, filozofu Andreju Balodi, mākslinieku Gintu Gabrānu, mākslas zinātnieci Elitu Ansoni un klātesošajiem.
Eiropas Publiskās mākslas centrs (European Public Art Centre – EPAC) ir starptautiska daudznozaru publiska izstāžu telpa pilsētvidē, kas aptver astoņas valstis – Latviju, Igauniju, Poliju, Somiju, Spāniju, Portugāli, Lielbritāniju un Islandi.
EPAC pamatkoncepcija balstās uz trīs elementiem: māksla, zinātne un tehnoloģijas. EPAC primārais mērķis ir izveidot Eiropā pirmo publiskās mākslas centru, kas rastu, nodrošinātu, izveidotu permanentas fiziskas izstāžu vietas publiskā vidē (pamatā orientējoties uz aktīvo pilsētvidi, kas pulcē lielu auditoriju) vairumā Eiropas valstu. Tādā veidā aktualizējot un veicinot laikmetīgās mākslas publisku pieejamību jebkuram interesentam vai nejaušam garāmgājējam, iesaistot kultūras procesā arī pasīvos sabiedrības segmentus jeb grupas, vienlaikus arī popularizējot vizuālo mākslu kā nozari un Eiropas māksliniekus pārrobežu kontekstā, radot iespēju īstenoties starptautiskiem un eksperimentāliem mākslas projektiem un inovācijām.
Kopš 2011. gada 26. augusta astoņās EPAC projektā iesaistītajās valstīs aktīvās publiskās pilsētvides zonās tiek izvietoti speciāli projektam radīti mākslas objekti, kas konceptuāli veido vienu izstādi „Publiskās tehnoloģijas” (Public Technologies).
Izstādē „Publiskās tehnoloģijas” (Rīgā) piedalījās:
- Gints Gabrāns, darbs „Nervi” (17. septembris - 17. oktobris, Kaļķu ielas skvērā);
- Ernests Šteinboks, darbs „Šis tēls ir izdomāts” (19. oktobris - 2. novembris Kaļķu ielas skvērā);
- Mina Arko (Mina Arko), Bens Dromejs (Ben Dromey), Jari Suominens (Jari Suominen), darbs „City Beat” (6. novembris – 6. decembris Kr. Valdemāra ielā, pie LMA).
Projekta realizētāji Latvijā:
Mākslas menedžmenta un informācijas centrs (MMIC)
Mājas lapa: www.mmic.lv