Meklēt
Izvēlne

Mākslas akadēmijā norisināsies lekcija un meistarklase "Origata – japāņu dāvanu iesaiņošanas māksla un etiķete"

Izstādes „JAPĀNAS DIZAINS ŠODIEN 100” ietvaros Japānas vēstniecība un Latvijas Mākslas akadēmija ielūdz uz Nobuhiro Jamaguči lekciju un meistarklasi „Origata – japāņu dāvanu iesaiņošanas māksla un etiķete”. Abi pasākumi norisināsies Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā 2013. gada 13. jūlijā. Lekcija sāksies plkst. 13.00 un meistarklase – plkst. 15.30. Ierobežotā vietu skaita dēļ interesenti lūgti reģistrēties līdz 12. jūlijam pa tālruni 67812003 vai pa e-pastu elize.spridzane(abols)rg.mofa.go.jp">, norādot savu vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru. 

Lekcija būs unikāla iespēja iepazīt japāņu kultūras un etiķetes sastāvdaļu – origata, jeb dāvanu iesaiņošanas mākslu. Lekciju lasīs Nobuhiro Jamaguči, kurš, būdams Japānā atzīts grafiskais dizainers, pievērsies origata mākslas izpētei un popularizēšanai. Lekcijai sekos meistarklase, kuras laikā apmeklētājiem Japānas viesu vadībā būs iespēja pašiem veidot tradicionālu origata paraugu – īpašu aploksnīti, kādas Japānā izmanto, lai iesaiņotu dāvināšanai paredzētas naudas banknotes.

Japānā veidam, kā tiek iesaiņota dāvana ir tikpat liela nozīme, kā pašas dāvanas saturam, iesaiņojuma niansēm paužot dāvinātāja cieņu un vēlmi iepriecināt dāvanas saņēmēju. Origata ir īpašs papīra locīšanas veids, kas tiek izmantots dāvināšanai paredzētu priekšmetu iesaiņošanai un dekorēšanai, un tiek uzskatīts par būtisku japāņu etiķetes un manieru izpausmi. Aizsākusies kā izsmalcināta un formāla samuraju māksla 14. - 16. gadsimtā, laikam ejot, origata aizvien attīstījās, pieauga origata daudzveidība un tika izkoptas dažādu origata skolu tradīcijas un etiķete, kas tika nodotas no paaudzes paaudzē. Nobuhiro Jamaguči pēta origata pirmsākumus un savos origata dizaina paraugos apvieno seno praksi ar mūsdienīgiem meklējumiem.

Grafikas dizainers Nobuhiro Jamaguči (Nobuhiro Yamaguchi) dzimis 1948. gadā Čibas prefektūrā Japānā. Mācījies Kuvasavas dizaina skolā (Kuwasawa Design School) Tokijā. Līdz sava dizaina biroja nodibināšanai strādājis sabiedrisko attiecību kompānijā Cosmo PR un citās firmās. Nobuhiro Jamaguči nozīmīgākie darbi lietišķās grafikas jomā ietver dzīvojamo ēku dizaina sērijā „Sumaigaku taikei” visu 100 iznākušo grāmatu dizainu, kā arī viņš ir darbojies kā arhitektūras žurnāla „SD” mākslinieciskais direktors. 2001. gadā nodibina Japānas tradicionālās etiķetes un origata izpētes centru – „Origata dizaina institūtu”. 2012. gadā izstrādājis Starptautiskā Valūtas fonda ikgadējās sanāksmes oficiālo logotipu origata tehnikā.

Publikācijas: „Baltuma būtība”, „Locīšanas principi”
Līdzautors: „Origata locījuma kolekcija 12 mēnešiem”, „Locīšana un dāvināšana”
Godalgas: Sudraba godalga ADFEST 2013, Kuwasawa 2011 balva dizainā, Takeo 2009 balva un citas godalgas.

Izstāde „JAPĀNAS DIZAINS ŠODIEN 100” apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas aulā no š.g. 3. līdz 20. jūlijam.

Sīkāka informācija par pasākumiem atrodama gan Mākslas akadēmijas mājas lapā, gan www.lv.emb-japan.go.jp.

Lektors: Nobuhiro Jamaguči, Japāna
2013. gada 13. jūlijā (sestdiena)

Lekcijas sākums: 13.00 (nepieciešama iepriekšēja reģistrācija, vietu skaits ierobežots)
Meistarklases sākums: 15.30 (nepieciešama iepriekšēja reģistrācija, vietu skaits ierobežots)

Latvijas Mākslas akadēmijas Korpuss 2 (ieeja no pagalma), Kalpaka bulvāris 13, Rīga.

Lekcijas un meistarklases apmeklētājiem lūgums reģistrēties līdz 12. jūlijam pa tālruni 67812003 vai pa e-pastu elize.spridzane(abols)rg.mofa.go.jp">, norādot vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru. Meistarklases dalībnieku skaits – 30 cilvēki.

Lekcija un meistarklase notiks japāņu valodā ar tulkojumu latviešu valodā.

Lekcijas ilgums – 90 min, meistarklases ilgums – 90 min.