Meklēt
Izvēlne

LMA NORISINĀSIES STARPTAUTISKA MĀKSLAS REZIDENCE “SUSTAIN–ART–ABILITY”

No šā gada 26. augusta, desmit dienu garā mākslinieku rezidencē Latvijas Mākslas akadēmijā, mākslinieki no dažādām Eiropas valstīm – Dānijas, Vācijas, Somijas, Francijas, Grieķijas, Lielbritānijas, Itālijas, Austrijas, Spānijas un Latvijas – individuāli un nelielās grupās strādās pie dažādiem mākslas projektiem rezidencē „SustainARTability“. Uzdevums ir radīt ilgtspējīga dzīvesstila ikdienas izaicinājumu iedvesmotu mākslas darbu un dokumentēt radošo procesu.

Ilgtspējīguma tēma šobrīd ir cieši saistīta ar aktīvismu, kas bieži iet roku rokā ar publiskām demonstrācijām, performancēm, plakātiem un saukļiem. Protesta laikā bieži izveidojas pretējas frontes, katra ar savu pārliecību un simboliem. Viens no vecākajiem simboliem, ar kuru tiek parādīta piederība noteiktai grupai, ir karogs.

Sekojot idejai par ilgtspējas veicināšanu un mākslu kā spēcīgu instrumentu šīs globālās problēmas apzināšanā un risināšanā, katra mākslinieka radošā procesa sākumpunkts ir balts kokvilnas auduma gabals karoga formā, kas tradicionāli tiek uzskatīts par padošanās simbolu. Tomēr šajā rezidencē, studenti pārveidos šo simbolu, radot grupas izstādi "No White Flags", kuras mērķis ir pavērst šo nozīmi pretējā virzienā un simbolizēt kapitulācijas noliegumu.

Izstādes ietvaros baltie karogi tiks pārvērsti mākslas darbos – gleznās, instalācijās un konceptuālajos vēstījumos, kuros katrs autors paudīs savu personīgo refleksiju par ilgtspējas ideju. Projekta mērķis ne tikai uzrunāt skatītāju, bet arī veicināt sabiedrības izpratni par ilgtspējas jautājumiem, stimulējot diskusijas un aicinot rīkoties.

Lai attīstītu un pilnveidotu savas idejas, rezidences dalībnieki piedalīsies lekcijās un darbnīcās, kuras vadīs mākslinieki un projekta „SustainARTability” mentori  Kristians Brekte un Ieva Stalšene. Šīs aktivitātes sniegs dalībniekiem dziļāku izpratni par ilgtspējas konceptu un mākslas lomu tā veicināšanā, kā arī nodrošinās nepieciešamos rīkus, lai veiksmīgi izveidotu savus darbus, kas spēs rezonēt ar plašāku sabiedrību un veicināt pozitīvas pārmaiņas.

Izstādes atklāšana un rezidences laikā tapušo darbu publiska prezentācija notiks 5. septembrī plkst. 17.00 LMA mākslas telpā DUO, Kronvalda bulvārī 4.

Projektu organizē EUNIC Latvija kopā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un finansē EUNIC klastera fonds. Eiropas Savienības Nacionālo kultūras institūtu un organizāciju tīklojumā (EUNIC) ietilpst 39 dalībnieki no visām ES dalībvalstīm un citām asociētajām valstīm. EUNIC Latvija sastāvā projektā piedalās British Council pārstāvniecība Latvijā/Lielbritānijas vēstniecība Rīgā, Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Gētes institūts Rīgā, Francijas institūts Latvijā, Austrijas vēstniecība Latvijā, Grieķijas vēstniecība Latvijā, Itālijas vēstniecība Latvijā, Spānijas Karalistes vēstniecība Latvijā kā arī Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.

EUNIC ir Eiropas Savienības Nacionālo kultūras institūtu un organizāciju tīkls, kas kopā ar dažādiem partneriem ar 140 klasteriem vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē iestājas par kultūras lomu starptautiskajās attiecībās.