LMA MĀKSLAS TELPĀ “PILOT” ATKLĀS ZĪMĒŠANAS PRAKSEI VELTĪTU IZSTĀDI “PĀREJA”
Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā mākslas telpā PILOT no 8. februāra apskatāma izstāde “Pāreja”, kas tapusi sadarbībā starp pedagogiem un studentiem, lai izceltu un aktualizētu mūsdienu zīmējumu Latvijas Mākslas akadēmijas studiju procesā. Izstādes darbus vieno zīmējuma medijs un saruna par redzi, redzes fenomenu – krāsu un melnbalto spektru. Kā to attiecināt uz zīmējuma attīstību mūsdienās kā redze skar katra autora radošo darbu?
Risinot šo tēmu, tiek pieminēts britu autors Olivers Sakss (Oliver Sacks) un viņa darbs “The Island of the Colorblind” jeb “Krāsu akluma sala”. Tas vēsta par redzes īpatnību – nespēju redzēt krāsu un pasaules uztveri tikai caur melnbalto spektru: “Redzi, (..) mēs nevadāmies vienīgi pēc krāsas. Mēs skatāmies, sajūtam, saožam, mēs zinām – mēs ņemam vērā to visu, un tad jūs izvēlaties tikai krāsu!”
Redzēšanu kā hipotētiski vai daļēji kulturāli iemācītu lietu var apskatīt salīdzinājumā ar mūsdienās aktuālo neredzamo jeb apslēpto informāciju, proti, spēju redzēt, uztvert un šķetināt informāciju tās pārbagātības apstākļos.
Amerikāņu māksliniece Eimija Silmana (Amy Sillman) saka: “Zīmēšana it kā nav loģikā balstīta darbība, bet veidojas no kaut kā nejauša, plūstoša un klīstoša – tā drīzāk darbojas neredzīgi cilvēki vai kurmji, rokot alas, un bebri, būvējot aizsprostus.”
Mūsdienu digitāli ietekmētajā uztverē zīmējums nereti šķiet lēns, laikietilpīgs, pacietību prasošs medijs, un pirksti atradinās no līniju vilkšanas ar roku. Taču cilvēka acs uzbūve ar retinas melnbaltā un krāsainā sensoriem joprojām nodrošina noteiktu redzamā uztveri. Zīmējumu ierasti asociē ar melnbaltu, precīzāk, monohromu attēlu, taču izstādes autoru darbos iekļauta smalkā robeža starp to un krāsu pasauli un pāreja starp abām. Pāreju var uzzīmēt, izdomāt, ieraudzīt, vai tā vienkārši notiek.
Izstādes ideja radusies Zīmēšanas kontekstuālās kompozīcijas kursa gaitā, kas Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra programmā Glezniecības apakšnozarē pastāv kopš 2018. gada sadarbībā ar Zīmēšanas katedru. “Pāreja” tapusi sadarbībā starp māksliniekiem, Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogiem Elīnu Zundi, Maiju Kurševu un Juri Petraškeviču, kuri kā pārstāvji no Latvijas Mākslas akadēmijas kopīgi iesaistījušies NDS (Northern Drawing School – Ziemeļvalstu mākslas augstskolu kopprojekts jaunām perspektīvām par zīmējumu mākslas izglītībā) un dažādu apakšnozaru studentiem.
Izstādē piedalās Zīmēšanas specialitātes, Grafikas, Kustība.Attēls.Skaņa, kā arī Scenogrāfijas apakšnozaru studenti. Ar dalību šajā izstādē NDS piesaka savu klātbūtni Rīgā un uzsāk turpmāku starptautisku sadarbību. NDS piedalās izstādē ar aptauju, kuru 2023. gadā aizsāka NDS Oslo Nacionālā mākslas akadēmijas studenti un 2024. gadā papildinājuši LMA pārstāvji. Tas ir interaktīvs dialogs par zīmēšanu, kurā aicināti iesaistīties izstādes apmeklētāji.
Izstādes darba laiks:
8. februāris – 23. marts, 2024
O., T., C., P., Se. 12:00 – 18:00
PILOT adrese: Riharda Vāgnera iela 3, Rīga
ieeja bez maksas