LMA DIZAINA NODAĻA SADARBĪBĀ AR “AJ POWER” PASNIEGUSI TRĪS GODALGAS DIPLOMANDU PIEDĀVĀTAJIEM ILGTSPĒJAS RISINĀJUMIEM
Latvijas Mākslas akadēmijas “Dizaina dienu 2024” rīkotajā PechaKucha stāstu vakarā 18. jūnijā tika paziņoti LMA un "AJ Power" dizaina ilgtspējas balvas ieguvēji. Uzvarētāju vidū ir Interjera dizaina specialitātes, bakalaura programmas absolvente Justīne Krista Cīrule ar diplomdarbu “Materiālu studija”, Funkcionālā dizaina specialitātes, maģistra programmas absolvente Jana Ločmele ar diplomdarbu “Dizainējot nozīmes: Ilgtspējības konstrukts zīmolu identitātēs” un Modes dizaina specialitātes, maģistra programmas absolvente Zaiga Brutāne ar diplomdarbu “Etiķešu arheoloģija”.
“Trīs nominētie LMA Dizaina nodaļas studentu risinājumi ir lieliski piemēri un ieskicē dažādas pieejas ilgtspējības izpratnes veicināšanai. Ilgtspējīgs dizains prasa ne tikai radīt estētiski pievilcīgus risinājumus, bet arī padziļināti izprast un pielietot pieejamos materiālus un otrreizēji izmantojamos resursus, kā arī izturēties atbildīgi pret vidi un sabiedrības uztveri. Cīņai pret maldināšanu un pārprastu ilgtspējas vārda lietojumu jābalstās uz skaidriem, zinātnē un dizaina procesā balstītiem labās prakses principiem,” norāda LMA Dizaina nodaļas vadītājs Matīss Zvaigzne.
Ilgtspējas balvas laureātes Zaigas Brutānes modes kolekcija “Etiķešu arheoloģija” (darba vadītāja Agnese Narņicka) ir šūta no ziedotiem audumu atgriezumiem un apģērbiem, kuri gan iegādāti lietotu preču veikalos, gan arī atlasīti no AJ Power Recycling pārstrādei nodotā tekstila. Īpaša uzmanība kolekcijas izveidē tika pievērsta tam, lai atlasītie materiāli būtu kvalitatīvi, taču ar kādu defektu, kas padarīja tos nederīgus lietošanai to oriģinālajā veidolā. Šāda pieeja ne tikai palīdz samazināt atkritumu daudzumu, bet arī dod jaunu dzīvi materiāliem, kas citādi tiktu izmesti.
Justīnes Kristas Cīrules darbs “Materiālu studija”, (darba vadītāja Ieva Lāce-Lukševica) balvai izvirzīts par plašu materiālu izpēti un to kombināciju testēšanu, kas ļauj izveidot ilgtspējīgus un estētiski pievilcīgus dizaina risinājumus. Kā prototipu šādam interjeram Justīne piedāvā projektu Latvijas Mākslas akadēmijas Materiālu studijai, kas ietvers sevī piecas funkcijas – materiālu bibliotēku, materiālu banku atkārtotai izmantošanai, darbnīcu, gaismas laboratoriju un showroom. Veidojot ilgtermiņa sadarbību ar SIA "Rīgas nami", plānots nodrošināt aktīvu materiālu apriti studiju procesam un eksperimentiem.
Savukārt Janas Ločmeles maģistra darbs "Dizainējot nozīmes: Ilgtspējības konstrukts zīmolu identitātēs" (darba vadītāja Liene Jākobsone) balvu saņēma par padziļinātu analīzi un aktuālo problemātiku, piedāvājot jaunus skatījumus uz ilgtspējības koncepciju un tās ietekmi uz zīmolu identitātēm. Jana Ločmele ne tikai izpēta ilgtspējības jēdziena daudzveidību un tā iemiesošanu dizainā, bet arī aicina uz pārdomām par to, kā dizaina risinājumi var veicināt pozitīvas pārmaiņas sabiedrībā.
Plašāk par “LMA Dizaina dienu 2024” diplomdarbiem uzzini šeit: Dizaina nodaļas studentu un absolventu darbi.
“Izvērtējot LMA Dizaina nodaļas studentu darbus, mēs saskārāmies ar lieliskām diplomadu ilgtspējas risinājumu metodēm, kas apliecina, ka jauninājumu un inovācijas varam rast caur izmeklējošiem pētniecības procesiem, gan arī praksē balstītu jaunradi, kas ļauj novērot un uzņemt informāciju no apkārtējās vides un iedvesmoties no cilvēkiem un sabiedrības. Manuprāt, Ilgtspējas balvai izvirzītie darbi ir tie, kas var palīdzēt atklāt cilvēku vajadzības, problēmas un interešu jomu, kas arī turpmāk var izvirzīt vēl jaunas un tālredzīgas idejas ilgtspējīga dizaina attīstībai,” uzsver LMA modes dizaina katedras vadītāja Agnese Narņicka.
“AJ Power” balvas mērķis ir izcelt inovāciju lomu ilgtspējīgas un zaļākas nākotnes veidošanā. Par balvu cīnījās labākie Dizaina nodaļas studiju darbi un diplomdarbi – kopskaitā 44.
“LMA Dizaina dienu 2024” izstādes un Pop-Up veikala darba laiki: 6. jūnijs – 14. jūlijs
T.,C.,P.,S. plkst. 12:00 – 18:00, ieeja bez maksas.
Kalpaka bulvāris 13, 1. stāvs.
Dizaina dienas tiek rīkotas kopš 2007. gada. Tās organizē LMA Dizaina nodaļa, kurā ir piecas specialitātes: grafikas, produktu, interjera, metāla un modes dizaina, un šajā nodaļā bakalaura un maģistra programmās studē 208 studenti. Izstādē šogad piedalās arī LMA īstenotās starptautiskās maģistra programmas Pakalpojuma dizaina stratēģijas un inovācijas programmas – SDSI studenti.
Kopbildē: no kreisās: LMA Dizaina nodaļas vadītājs Matīss Zvaigzne, “AJ Power grupas” komunikācijas direktors Mārtiņš Pudņiks, Jana Ločmele, Zaiga Brutāne, lektore Ieva Lāce-Lukševica, AS "AJ Power Recycling" valdes locekle Solveiga Grīsle.
Foto: Didzis Grodzs