Meklēt
Izvēlne

LMA AULĀ ATKLĀS LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS IZSTĀDI "SERENISSIMA EAST"

15. augustā pulksten 17.00, Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) sadarbībā ar Toruņas Laikmetīgās mākslas centru "Znaki Czasu" (Polijā) atklās starptautisku laikmetīgās mākslas izstādi "Serenissima East". Izstādē būs apskatāmi Polijas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas mākslinieku darbi. Izstāde apskatāma no 16. augusta līdz 2024. gada 13. septembrim, LMA aulā.

Izstāde "Serenissima East" simbolizē vēsturiskos notikumus un cilvēku neatlaidīgo cīņu par ideāliem un brīvību. Šī semantiskā saikne apvieno mākslu un pašizpausmes brīvību personiskajā, nacionālajā un globālajā kontekstā, radot tiltu starp pagātni un tagadni.

"Serenissima East" savieno "La Serenissima" un "Serenissima Res Publica Poloniae" ideju un ir kā atgādinājums par mūsu kopīgo vēsturi, norādot, ka 18. gadsimtā mēs bijām viena spēcīga ūnija, kas gadsimtu gaitā piedzīvoja nemitīgas pārmaiņas – izzušanu no pasaules kartēm, nacionālās pašnoteikšanās un neatkarības iegūšanu 1918. gadā, vēlāk Padomju Savienības okupāciju, tad PSRS sagrūšanu un otrreizēju neatkarības atgūšanu, un galu galā pievienošanos Eiropas Savienības saimei 2004. gadā.

Izstādē būs redzami vairāk kā 20 mākslinieku veidoti darbi, piemēram, poļu mākslinieku: Tomaša Ciečiereski dinamiski abstraktā glezniecība un opārta stila pārstāvja Vojceha Fangora (1922–2015) māksla. Kšištofa Vodičko un Jana Dobkovskija veidotie darbi, kas izmanto mākslu kā platformu sabiedriskiem un politiskiem komentāriem, izmantojot elektroniskās projekcijas un animācijas tehnikas.

Igaunijas mākslinieku: Kaido Oles lielformāta gleznas, kurās mākslinieks ironiski un kritiski reaģē uz sabiedrībā notiekošo, tā pētot cilvēka lomas un identitātes mūsdienās, un Marko Mētama pašironiskās naratīvas, kuras apvieno grafiku ar stāstījumu, pievēršoties ikdienišķām tēmām no neierasta skatpunkta.

Latviju izstādē pārstāvēs: provokatīvas un spilgtas Kristapa Zariņa gleznas, kuras tiek uzskatītas par ievadlekciju mākslas vēsturē ar autora pašrefleksiju uz pasaulē atzītu mākslinieku darbiem. Tēlnieka Gļeba Panteļejeva objekti, kas pievēršas materiāla un formas simbiozei. Jānis Murovskis un Guntars Sietiņš ir atpazīstami ar savu eksperimentālo un unikālo pieeju grafikai, savukārt Andris Vītoliņš piedāvās dekoratīvi spilgtas glezniecības instalācijas, kas atbilst dinamiskajam 21. gadsimtam.

Lietuvas mākslinieku vidū redzēsim Egles Gandas Bogdanienes un Egles Ridikaites darbus, kuri pievēršas feminisma jautājumiem mākslā. Daiņa Liškevičiusa, Kestutisa Zapkusa un Jonsa Gasjūna darbus, kuri savā mākslā izmanto abstraktas un ekspresionistiskas izteiksmes formas, lai vedinātu skatītājus uz emocionāli dziļākām pārdomām.

Izstādes "Serenissima East" mākslinieki: Polija: Tomašs Ciečerskis (Tomasz Ciecierski), Jans Dobkovskis (Jan Dobkowski), Vojcehs Fangors (Wojciech Fangor), Pjotrs Dumala (Piotr Dumała), Andžejs Ježijs Lehs (Andrzej Jerzy Lech), Jozefs Robakovskis (Józef Robakowski), Kšištofs Vodicko (Krzysztof Wodiczko), Jevgēnijs Minčels (Eugeniusz Minciel); Latvija: Kristaps Zariņš, Andris Vītoliņš, Gļebs Panteļejevs, Jānis Murovskis, Guntars Sietiņš; Igaunija: Marko Mētama (Marko Mäetamm), Kaido Ole; Lietuva: Egle Ganda Bogdaniene (Eglė Ganda Bogdanienė), Gintauts Trimakas (Gintautas Trimakas), Jonass Motiejus Meškauskas (Jonas Motiejus Meškauskas), Egle Ridikaite (Eglė Ridikaitė), Remigijs Treigis (Remigijus Treigys), Kestutis Zapkus (Kęstutis Zapkus), Dainis Liškevičius (Dainius Liškevičius), Jons Gasjūns (Jonas Gasiūnas), Neringa Naujokaite (Neringa Naujokaitė), Alvidas Lukis (Alvydas Lukys), Patricija Ģilīte (Patricija Gilytė).

Izstādes darba laiks:
16. augusts – 13. septembris, 2024;
P.,O.,T.,C.,Pk.:10.00 –18.00, pārtraukums: 14.30 –15.00
Latvijas Mākslas akadēmijas aula,
Kalpa bulvāris 13, Rīga.
Ieeja bez maksas.

Toruņas Laikmetīgās mākslas centrs "Znaki Czasu" tika atklāts 2008. gadā un šobrīd ir viens no jaunākajiem mākslas centriem Polijā, kas pilnībā veltīts laikmetīgās mākslas ainai. Mākslas centrs aktīvi veicina laikmetīgās mākslas apriti gan vietējā, gan starptautiskā līmenī, nodrošinot daudzveidīgu programmu un starptautisku sadarbību, tai skaitā izvēršot izglītības aktivitātes.

Izstādes "Serenissima East" kurators: Kšištofs Staņislavskis (Krzysztof Stanisławski).
Nacionālie kuratori / koordinatori: Latvija: Inese Rozentāle; Lietuva: Arvīds Zalpis (Arvydas Zalpys).

Izstādi atbalsta Polijas vēstniecība Latvijā.