Meklēt
Izvēlne

LINDAS ZELTAS LAIKMETĪGĀS KERAMIKAS PERSONĀLIZSTĀDE 'LAIKAKMENS'

Izstādes “LAIKAKMENS” atklāšana 2021. gada 3. septembrī plkst: 18:00
Mazsalacas Kultūras centrā, Rūjienas ielā 1.

Informācijas, tehnoloģiju un digitalizācijas laikmetā akmens kā objekts pats par sevi šķiet citplanētietisks. Tas ir fascinējošs, liels, smags, ilglaicīgs zemes dzīļu veidojums, kas tā vien pievelk ar savu reālumu, patiesumu, pirmatnējumu un, lai cik neiespējami tas neliktos, ir palicis tik pat kā cilvēka neietekmēts.

Ieži ģeoloģijā nereti tiek saukti par laika kapsulām. Tos analizējot var ieraudzīt pagātnes notikumus: kāds bijis klimats, cik dziļa vai sekla jūra veidojusi un skalojusi iezi, kādas dzīvības formas tobrīd apdzīvojušas Zemi. Miljoniem gadu senus pagātnes notikumus iespējams ieraudzīt plaukstas lieluma akmentiņā. Caur ģeoloģiskiem pētījumiem zinātnieki mūsdienās var rekonstruēt pagātnes klimatiskos apstākļus, izvirzīt teorijas, sniegt atbildes un konkrētus faktus par to, kas šos apstākļus ir ietekmējis. Šādas zināšanas ir būtiskas, lai labāk izprastu klimatu ietekmējošus procesus šodien, mācītos no pagātnes sniegtās informācijas, un tādējādi spēt paredzēt nākotnes scenārijus, iespējams, novērst nevēlamus notikumus. Akmens ir kā piektā dimensija, kas caur ģeoloģijas prizmu laiku ļauj uztvert relatīvi.

LAIKAKMENS ir autores pieredžu kolekcija, krāsu, faktūru un sajūtu spēle starp pagātni, tagadni un nākotni, tā ir interpretācija par akmens formu keramikas materiālā, kas fiksēta foto un video formātā, ļaujot autorei un skatītājam izdarīt secinājumus un ieraudzīt dabiskās vides, laika un mākslas savstarpējo mijiedarbi un saspēli. Izstādes pamatkoncepciju veido autores diplomdarbs (darba vadītājs prof. Dainis Lesiņš), kuru autore aizsāvēja šī gada vasarā, absolvējot Latvijas Mākslas akadēmiju. Starpnozaru pētījums, kas apvieno ģeoloģijas, arheoloģijas, laikmetīgās keramikas, land art, folkloras un keramikas apdedzināšanas tehniku apskati, analīzi un praktisko izpildījumu, šobrīd iegūst taustāmāku formu un sešu nedēļu garumā būs apskatāms un baudāms ekspozīcijā, kas iekārtota Mazsalacas Kultūras centra lielajā zālē.

Izstādes autore, keramiķe Linda Zelta, darbojas nozarē kopš 2016. gada, veido gan funkcionālu keramiku, gan rada laikmetīgas trīsdimensionālas formas. Strādā ar malkas dedzinājumu, alternatīvām svēpēšanas tehnikām, caur eksperimentiem rada jaunas metodes vizuālo efektu iegūšanai, veido uz pētniecību balstītus mākslas darbus, apvienojot iegūtās zināšanas studējot Latvijas Mākslas akadēmijas Keramikas katedrā un Latvijas Universitātes Ģeoloģijas un Zemes Zinātņu fakultātē. Pēta dabiskās vides un laikmetīgās mākslas savstarpējās attiecības. Vada keramikas studiju Mazsalacas Kultūras centra Amatu mājā, attīsta savu keramikas zīmolu “Vidusmeži”.

Izstāde skatāma darba dienās no 10:00 - 17:00 līdz 15. oktobrim ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos noteikumus. Ieeja bez maksas.