Meklēt
Izvēlne

Latvijas Mākslas akadēmija un Polijas vēstniecība atklāj rekonstruēto Konstantīna Rončevska memoriālo piemiņas zīmi

Latvijas Mākslas akadēmija, apzinot savu vēsturi un tās nozīmību Latvijas kultūras un mākslas kontekstā, īstenojusi ievērojamā tēlnieka un ilggadējā tēlniecības meistardarbnīcas vadītāja profesora Konstantīna Rončevska (1875–1935) memoriālās piemiņas zīmes rekonstrukciju. Atjaunotā piemiņas zīme atrodas Miķeļa kapos, Rīgā. 

2014. gada 23. septembrī Latvijas Mākslas akadēmijas rektors prof. Aleksejs Naumovs, Tēlniecības katedras vadītājs prof. Bruno Strautiņš, asoc. prof. Gļebs Panteļejevs, Tēlniecības apakšnozares studenti, Dr. art. Rūta Kaminska un Polijas vēstnieks Latvijā Ježijs Mareks Novakovskis (Jerzy Marek Nowakowski) pulcējās Miķeļa kapos, lai noliktu ziedus pie atjaunotās piemiņas zīmes un pieminētu izcilā mākslinieka un mākslas vēsturnieka ieguldījumu Latvijas profesionālajā mākslā. Memoriālās piemiņas zīmes rekonstrukcijas atklāšanu ar klātbūtni pagodināja arī poļu kopienas Latvijā pārstāvji. 

Rekonstrukciju veica Latvijas Mākslas akadēmija prof. Bruno Strautiņa vadībā, pieminekļa labiekārtošanas un uzstādīšanas darbos iesaistoties Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības apakšnozares mācībspēkiem un studentiem. Organizatorisko atbalstu sniegusi Rūta Kaminska. Projekts īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Poļu izcelsmes mākslinieks, ievērojamais tēlnieks un arhitektūras vēsturnieks Konstantīns Rončevskis tēlotājmākslas studijām pievērsās 20 gadu vecumā, sākumā mācoties pie Jaņa Rozentāla, bet vēlāk studējot tēlniecību Minhenē un Parīzē. Pēc atgriešanās Rīgā 1911. gadā viņš strādāja par pasniedzēju Rīgas pilsētas mākslas skolā, kur mācīja mākslas vēsturi, vēlāk arī veidošanu. Rončevskis studējis arī Rīgas Politehniskā institūta Arhitektūras nodaļā, kur vēlāk strādājis par mākslas un arhitektūras vēstures pasniedzēju. Pirmā pasaules kara laikā viņš lasīja lekcijas Maskavā, bet vēlāk atgriezās Rīgā. Kopš Latvijas Mākslas akadēmijas dibināšanas 1921. gadā līdz pat 1935. gadam Rončevskis vadīja tās tēlniecības meistardarbnīcu un paralēli strādāja Latvijas Universitātes arhitektūras fakultātē.

1925. gadā Krakovas Mākslas akadēmija Konstantīnam Rončevskim piešķīra arhitektūras doktora grādu. 1935. gadā Latvijas Universitātes Padome meistaram piešķīrusi Dr. arch. honoris causa grādu.

Tēlniecībā Konstantīns Rončevskis prasmīgi veidojis portretus (Vilhelma Purvīša, Krišjāņa Barona), kā arī kapu pieminekļus. Tikuši publicēti arī vairāki viņa teorētiskie pētījumi par Senās Grieķijas un Romas arhitektūru.