Meklēt
Izvēlne

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā notiks „ART21” dokumentālo filmu cikla „Māksla 21. gadsimtā” septītās sezonas ceturtās sērijas „Izdomājums” demonstrācija

Mākslas zinātnieces Ievas Astahovskas kūrētās izglītības programmas „LMC vakarskola” ietvaros 2014. gada 4. decembrī, ceturtdien, pulksten 18.00 LMC Ofisa galerijā tiks demonstrēta filmu cikla „Māksla 21. gadsimtā” noslēdzošā, septītās sezonas ceturtā sērija „Izdomājums”. 

Filmas seansu papildinās saruna ar māksliniekiem Lieni Mackus, Maiju Mackus un Jāni Filipoviču.

Kas padara stāstus aizraujošus? Kādos veidos mākslinieki pārkāpj ikdienas dzīves realitāti, lai atklātu dziļākas patiesības? Šajā epizodē tiks aplūkoti mākslinieki, kas savos darbos sapludina dažādus žanrus un estētiskās disciplīnas, lai atklātu ne vien stāsta nozīmi, bet arī to, kā un kādēļ šī nozīme veidojas.

Katarīna Grosse rada krāsainus, tēlnieciskus vides objektus un glezniecību, kurā kompozīciju hierarhija apvienota ar nepastarpinātu ainavas uztveri. Rezultāts ir materializēts stāsts, un, iespējams, viņas domu pieraksts vai ilūzija par to. Piemēram, māksliniece izmanto laivu būvēšanas tehnikas, lai veidotu monumentālas abstraktas skulptūras vai nokrāso ar zemi piepildītu telpu. Māksliniece Džoanna Džounsa rada performances, video, instalācijas, tēlniecības darbus un zīmējumus, iedvesmu rodot mītos, pagātnes stāstus integrējot tagadnes situācijās. Savās performancēs bieži izmantojot maskas un zīmēšanu, Džoanna Džounsa pārkāpj ierastās stāsta veidošanas konvencijas, lai uzsvērtu potenciālos simbolus. Savās video instalācijās mākslinieks Omērs Fasts sapludina robežas starp dokumentālismu, dramatizāciju un fantāziju, bieži vien mulsinot skatītāju. Fasts rotaļājas ar mūsu pieņēmumiem par identitāti un naratīva struktūrām, atklājot nozīmju nianses veidos, kādos stāsti tiek stāstīti, pārstāstīti un mitoloģizēti. Īsfilma „Izdomājums” Latvijas skatītājiem ir pēdējā iespēja iepazīties ar ART21 dokumentālajām filmām – tā ir septītās sezonas pēdējā sērija.

Filmu seansu papildinās saruna ar māksliniekiem Lieni Mackus, Maiju Mackus un Jāni Filipoviču. Gan poētiskie īsstāsti, atdzīvināti plastilīna animācijā māsu Mackus darbos, gan dzēlīgās anekdotes, kurās miksētas valodiskas un vizuālas asprātības, Jāņa Filipoviča instalācijās atklāj reālu un izdomātu tēlu un lietu vērojumu, un fikcijas žanra dažādību ļauj ieraudzīt arī Latvijas mākslā.

ART21 Access '14 ir starptautiska bezmaksas filmu demonstrēšanas iniciatīva, kuras mērķis ir paplašināt zināšanas par laikmetīgo mākslu, veicināt dialogu un iedvesmot radošas idejas. Septītajā sezonā tiek apskatīti divpadsmit mākslinieki, kuri demonstrē veidus, kā māksla var iedvesmot un pārveidot gan atsevišķu cilvēku, gan kopienu dzīves.

"ART21 Access '14 dod iespēju organizācijām visā pasaulē iepazīstināt ar laikmetīgo mākslu," saka ART21 galvenā producente Sūzana Solinsa. "Mēs ceram, ka mūsu sadarbības partneri atradīs veidus, kā izmantot ART21 savās kopienās un ka apmeklētāji izmantos visas savā apkārtnē piedāvātās iespējas. Šie izglītojošie notikumi ir iecerēti, lai rosinātu jaunas diskusijas un iepazīstinātu visdažādākos skatītājus ar ciklā ietverto mākslinieku darbību."

ART21 Access ’14 pasākumi notiek sadarbībā ar organizācijām "Amerikāņi mākslai", "YMCA" un Nacionālā Mediju mākslas un kultūras alianse. Jaunākā informācija par ART21 Access '14 pasākumiem un norises vietām visā pasaulē atrodama art21.org/access.


ART21 ir bezpeļņas vadoša starptautiska mākslas izglītības organizācija, kura veido filmas par mūsdienu vadošajiem māksliniekiem un izglītības programmas, kuras veicina radošumu visā pasaulē. Guvusi ievērību ar savu Pībadija balvu saņēmušo PBS filmu ciklu, "ART21 – Māksla 21. gadsimtā", ART21 izmanto digitālo mediju iespējas, lai ar laikmetīgo mākslu, māksliniekiem un viņu radošajiem procesiem uzrunātu miljoniem dažādu vecumu cilvēku. Līdz ar ciklu "Māksla 21. gadsimtā" ART21 veido tiešsaistes filmu ciklus ART21 New York Close UpART21 Exclusive, un ART21 Artist to Artist, kā arī daudzveidīgus izglītojošos materiālus un programmas.

Vairāk informācijas: art21.org

„LMC vakarskolas” cikla pamatā ir aktuālu laikmetīgās mākslas norišu iepazīšana, lai stiprinātu kritiskās domāšanas un diskusijas attīstību Latvijas mākslas vidē.  Otrajā sezonā „LMC vakarskolas” cikls ietvers desmit lasīšanas darbnīcas, mākslas seminārus, Art21 dokumentālo filmu seansus, kā arī vietējo un starptautisku profesionāļu vieslekcijas, kas norisināsies līdz 2015. gada pavasarim.


Vairāk informācijas:
Santa Mičule
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
E. santa.micule(abols)lcca.lv">
M. 26358896
www.lcca.lv