JCE LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS BIENNĀLES 2019–2021 DALĪBNIEKI
Pagājušajā nedēļā noslēdzās Vides risinājumu institūta rīkotā Latvijas delegācijas atlase dalībai starptautiskajā Laikmetīgās mākslas biennālē “Eiropas jaunrade” (JCE. Jeune Creation Europeenne ) 2019 - 2021. Latviju biennālē pārstāvēs 7 mākslinieki – Krišs Zilgalvis, Luīze Rukšāne, Sabīne Vernere, Krišjānis Elviks, Santa France, Annemarija Gulbe, Elīna Semane, un viena kuratore – Tīna Pētersone.
Delegācijas atlasei speciāli izveidota mākslas ekspertu un profesionāļu žūrija vērtēja jauno mākslinieku un kuratoru daiļrades oriģinalitāti, profesionalitāti izvēlētajā mākslas tehnikā, mākslas darbos ietverto tēmu aktualitāti, kā arī mākslinieku potenciālu popularizēt Latvijas laikmetīgo mākslu starptautiskā mērogā. Žūrijas sastāvā bija RIBOCA1 izpilddirektore Anastasia Blokhina, laikmetīgās mākslas eksperts un kurators Kaspars Vanags, Mūkusalas Mākslas salona izstāžu kuratore Diāna Barčevska, “Arsenāls” izstāžu kuratore Līna Birzaka-Priekule, “Kaņepes Laikmetīgās kultūras centra” vadītājs un kurators Dāvis Kaņepe un mākslas telpa “Mala” vadītājs un scenogrāfs Alberto Di Gennaro.
Komentējos žūrijas darbu, Latvijas dalības kuratori Dāvis Kaņepe un Alberto Di Gennaro uzsver, ka šogad bija īpaši spēcīga žūrijas komanda, kas precīzi pārzina Latvijas mūsdienu mākslas panorāmu un skaidri spēj formulēt tās nākotnes attīstības virzienus. Uz mākslinieku atlases noslēguma tikšanos, katrs žūrijas dalībnieks ieradās ar iepriekš izvēlētu mākslinieku sarakstu. “Pēc diskusijām žūrijas tikšanās vainagojās vienotā un savstarpēji papildinošā Latvijas delegācijas izveidē”, norāda kuratori. Šogad atlasei pieteicās rekordliels dalībnieku skaits – 71 jaunie mākslinieki un kuratori, no kuriem Latvijas delegācijai žūrija izvēlējās 7 māksliniekus un 1 kuratori.
“Šogad mēs uzdrošinājāmies izaicināt paši sevi un visu starptautisko JCE Biennāles tīklu, viena Latvijas delegācijas mākslinieka vietu aizstājot ar jauno kuratoru. Tādējādi vēlējāmies uzsvērt aizvien pieaugošo kuratora lomu un dot iespēju jaunajam kuratoram praktizēties starptautiskajā vidē”, stāsta Dāvis Kaņepe un Alberto Di Gennaro. Tāpat kā izvēlētajiem māksliniekiem arī jaunajai kuratorei Tīnai Pētersonei dalība biennālē dos iespēju popularizēt savu daiļradi starptautiskā mērogā. JCE Biennāles Latvijas komanda cer, ka jaunās kuratores iesaiste padarīs Latvijas pārstāvniecību izteiksmīgāku kā jebkad.
Pēc atlases Latvijas delegācijas pārstāvji kopā ar 48 māksliniekiem no 6 citām Eiropas valstīm sacentīsies starptautiskajā JCE Biennāles 2019 – 2021 konkursā. 3 konkursa Grand Prix ieguvēji saņems 6 mēnešu apmaksātu mākslinieku rezidenci Parīzē, personālizstādi kādā no prestižākajām Eiropas galerijām, kā arī stipendiju jaunu mākslas darbu izstrādei. Iepriekšējās 2 biennālēs Latvijas mākslinieki guva ievērojamus panākumus – starptautiska mākslas profesionāļu žūrija māksliniekam Klāvam Lorim piešķīra Grand Prix un Sandrai Strēlei specbalvu – apmaksātu mākslinieku rezidenci Parīzē, turklāt kopumā 16 Latvijas mākslinieku darbi tika izstādīti 9 Eiropas valstīs. Visi šī gada izvēlēto mākslinieku un kuratoru darbi tiks iekļauti starptautiskajā JCE Biennāles ceļojošajā izstādē, kas 2 gadu laikā apceļos 7 valstu galerijas un mākslas centrus. 2020. gada vasarā izstāde būs apskatāma arī Vides risinājumu institūta Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs.
Par JCE Biennāli:
Laikmetīgās mākslas biennāle “Eiropas jaunrade” (JCE. Jeune Creation Europeenne) 2019 - 2021 ir septiņu valstu (Francijas, Dānijas, Latvijas, Portugāles, Spānijas, Rumānijas, Itālijas) sadarbības iniciatīva, kuras mērķis ir dot atspēriena iespējas Eiropas jaunajiem māksliniekiem un veicināt viņu atpazīstamību pasaules mērogā. JCE Biennāli 2000. gadā aizsāka Monrūžas pašvaldība Francijā, kas joprojām ir šī tīkla vadošais partneris. Latvijas dalību biennālē koordinē Vides risinājumu institūts sadarbībā ar KKC. Pirmo reizi Latvijas delegācija JCE Biennālē piedalījās 2015. gadā, pateicoties Dāvja Kaņepes un Alberto Di Gennaro iniciatīvai. Latvijas organizatoru komanda uzsver, ka dalība biennālē ir brīnišķīga platforma, kas ļauj jaunajiem māksliniekiem sevi parādīt ārpus valsts robežām, satikt starptautiski atzītus mākslas profesionāļus un radīt idejas starptautiskiem projektiem nākotnē.
Par Vides risinājumu institūtu:
Vides risinājumu institūts (VRI) ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem. Kopš 2013. gada VRI ir Cēsu Vecā alus brūža īpašnieks un saimnieks. VRI tajā attīsta Zinātnes un mākslas centru “Brūzis” – starptautisku platformu zinātniekiem, māksliniekiem, inženieriem un citu jomu speciālistiem, kas kopīgiem spēkiem risinās kompleksas vides problēmas un veidos ilgtspējīgus nākotnes attīstības scenārijus