Meklēt
Izvēlne

Izstāde "Iekļauties kustībā", Liepājā no 5.aprīļa

Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā un Latvijas Mākslas akadēmiju piedāvā izstādi - dialogu starp jauno un talantīgo franču mākslinieku Silvēru Žarosonu (Silvère Jarrosson) un trīs latviešu māksliniekiem Reini Bērziņu, Ansi Rozentālu un Jāni Noviku. Izstāde, kas apvieno šo četru mākslinieku daiļradi ar vienojošo pamata tēmu - kustība, tiek rīkota, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi. Mākslinieki ir radījuši instalācijas, kas aicinās skatītājus saplūst ar mākslas darbiem. Silvērs Žarosons Francijā ir uzgleznojis 16 lielformāta audeklus, kuri izstādīti organiskā apļa kompozīcijā būs kā atbilde uz Anša Rozentāla metafiziskajām pārdomām par ūdens un gaisa tēmu, Jāņa Novika koka instalācijām vai Reiņa Bērziņa tēlniecības objektiem.
 
„Bioloģiskas struktūras izveidošana nav radīšana, tā ir atklāšana” – teicis Žaks Mono. Šīs izstādes tapšanā es iedvesmojos no matērijas atklāšanas procesa, šajā gadījumā - gleznainuma. Es izmantoju metodi, kas ir tuva action painting, lai atainotu abstrakta organisma attālumu un izrāvienus - gleznu. Brīdī, kad es glezniecību pakļauju kustībai, kad es to izpludinu, sajaucu un izklāju, atklājas šo abu organisko audumu ciešās attiecības. Šis darbs ir radīts, lai skatītāji pievērstu uzmanību bioloģiskās daudzveidības trauslumam un tās aizsardzības nepieciešamībai,” vēsta Silvērs Žarosons.

Izstādē „Iekļauties kustībā” Latvijas un Francijas jaunie mākslinieki rada savas interpretācijas par kustību un personisko telpu. Mākslinieku darbi ietver laika cilpas, kuras konstruē un dekonsturē realitāti, mūsdienu trokšņainā vide tiek apstrādāta mainīgos audio signālos, ar kuru palīdzību rodas kustība un tiek mainīts vizuāli uztveramais attēls. Vienojošs elements jauno mākslinieku darbos ir lielformātu glezniecības un skaņas instalācijas.

Pirmo reizi izstāde 2018. gada nogalē tika izrādīta Latvijas Mākslas akadēmijā. Tagad savu otro dzīvi tā piedzīvo Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova”. Izstāde Liepājā būs papildināta ar Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņu darbiem, ko jaunie mākslinieki radīs īpašā, tieši viņiem organizētā Silvēra Žarosona meistarklasē.

SILVĒRS ŽAROSONS
Silvēram Žarosonam ir tikai 25 gadi, bet šķiet, ka viņš jau piedzīvojis vairākas dzīves. Jau no mazotnes Silvērs apguvis klasiskās dejas mākslu. Brīdī, kad viņš uzsāk spīdošu profesionālo karjeru Parīzes Operā, astoņpadsmit gadus jaunais mākslinieks piedzīvo smagu traumu. Stingri nolēmis nepadoties liktenim, kas gandrīz bija lēmis viņam dzīvi ar kustību traucējumiem, Silvērs uzsāk dabaszinību studijas un pārtop vienlaicīgi arī par tēlotājmākslinieku. Viņš attīsta pats savu autortehniku, kurā apvienojas visas viņa daudzpusīgās aizraušanās. Kustībai tajā atvēlēta īpaša loma. Visbeidzot tā var apstāties un atstāt savu nospiedumu mūžībai. Dažu gaida laikā S. Žarosons kā mākslinieks sasniedz tādu brieduma pakāpi, ka viņu ātri vien ievēro daudzi mākslas jomas profesionāļi un kolekcionāri. Viņa darbi jau tikuši daudzas reizes izstādīti personālizstādēs vai grupu izstādes ne tikai Francijā, bet arī ārpus tās (Itālijā, Vācijā, ASV, Ķīnā, Honkongā, Makao u.c.). Mākslinieks vairākas reizes ieguvis iespēju piedalīties rezidenču programmā. Piemēram, 2018. gadā S. Žarosons ir kļuvis par Kloda Monē fonda balvas laureātu.

REINIS BĒRZIŅŠ
Reinis Bērziņš 2018. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozari (Baklaura grāds). Grupas izstādēs Latvijā un ārvalstīs piedalās kopš 2015. gada, tai skaitā „Kunstakademie Lettland”, Vācijā un izstāde “CILME/ audums kā koncepcija un materiāls Latvijas identitātē”, Rīgas Mākslas telpa. Piedalījies plenēros Kuldīgā, Mālpilī, kā arī ir aktīvi iesaistījies mākslinieciskajās aktivitātes vairākos mākslas projektos. Darbojas kā mākslinieks kino un reklāmas jomā, kā arī piedalās lielformāta instalāciju veidošana.

JĀNIS NOVIKS
Jānis Noviks 2015. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības apakšnozari (Maģistra grāds). Regulāri piedalās izstādēs un mākslas projektos Latvijā un ārvalstīs, to vidu izstādē “Disidents”, Stūra mājā un personālizstāde “Portāli”. Pārstāvējis Latviju kopā ar Lindu Vigdorčiku ziemeļvalstu simpozijā “Arts in the Environment”. Helsinki, Somija. Veidojis 2017. Spēlmaņu nakts ceremonijas scenogrāfiju Dailes teātri un Pagalma scenogrāfija Survival Kit 10 ietvaros. Piedalījies mākslinieku rezidencē Zviedrijā “Rejmyre Art LAB 2017” un Cita Abra Cīravā kopā ar Lindu Vigdorčiku.

ANSIS ROZENTĀLS
Ansis Rozentāls 2018. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozari (Maģistra grāds). Grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Ķīnā, Beļģijā, Ēģiptē regulāri piedalās kopš 2009. gada. 2013. gadā ieguvis pirmo vietu konkursā “Paint the Blade’’ par Bombardier Q400 NextGen lidmašīnas propellera lāpstiņās apgleznošanu. 2018. gadā ieguvis Valdemāra Tones stipendiju. Piedalījies vairāku ēku fasāžu apgleznošanā Rīgā. Piedalījies plenēros Rīgā, Kuldīgā, Mālpilī, Cēsīs, kā arī ir aktīvi iesaistījies mākslinieciskajās aktivitātes. Kā asistents piedalījies vairāku desmitu izstāžu organizēšanā un scenogrāfijas izveidē. Kā mākslinieks darbojies reklāmā un kino, “Homo Novus’’ viens no māksliniekiem un gleznu autoriem.

Ieeja bezmaksas
Izstāde apskatāma no 5. līdz 23. aprīlim.

Izstādes atklāšana: 5. aprīlī plkst. 17.00
Darba laiks: P.-S. 10-19, Sv. 10-15.
Norises vieta: Mākslas telpa Civita Nova

Organizē: “Lielais Dzintars” sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā un Latvijas Mākslas akadēmiju
Atbalsta: Didaxis un Maecenae