Meklēt
Izvēlne

ŠVEICES PLAKĀTU IZSTĀDE "BALSS & BALSOJUMS", LMA NO 4/09

Pēc Šveices vēstniecības Latvijā, Lietuvā un Igaunijā iniciatīvas Latvijas Mākslas akadēmijā no 4. līdz 28. septembrim būs skatāma Cīrihes dizaina muzeja izstāde “Balss & Balsojums: Šveices politiskais plakāts no 1918. gada līdz mūsdienām”. Izstādi finansiāli atbalsta Šveices mākslas padome Pro Helvetia.

Preses pārstāvji ir laipni aicināti uz izstādes atklāšanu 3. septembrī plkst. 18.00, LMA 1. stāva vestibilā, iepriekš apstiprinot savu dalību e-pastā uz .

Izstādē apkopotas dažādas grafiskā dizaina formas un stili, kas pielietoti Šveicē krasi izteiktās tiešās demokrātijas sistēmas kontekstā politisko referendumu kampaņu laikā kopš 1918. gada.  Tie parāda vizuālās prezentācijas instrumentālo nozīmi, lai partijām un interešu grupām izdotos ietekmēt sabiedrisko domu. Izstādes kuratore ir Dr. Betīna Rihtere no Cīrihes dizaina muzeja, kurš ir vadošais starp Šveices dizaina un vizuālās komunikācijas muzejiem. Šajā plaša spektra izstādē redzami gandrīz simts plakāti, ļaujot apmeklētājiem iztēloties māksliniecisko un politisko kontekstu, kurā tie tika radīti. Plakātu mērķis ir panākt iedzīvotāju iesaistīšanos politiskajās kampaņās.

Kopš Šveices federālās valsts dibināšanas 1848. gadā tās iedzīvotāji aktīvi piedalījušies politisko lēmumu pieņemšanā, ievērojot tiešās demokrātijas procedūras un principus. Tautas iniciatīvas un referendumi ir pamatu pamats tam, lai balsstiesīgie velētāji iesaistītos lēmumu pieņemšanā visos līmeņos - gan vietējā, gan federālajā. Akūtie dienaskārtības jautājumi arvien no jauna izraisa kaislību vētras un noved pie dedzīgām ideoloģiskām kaujām, lai galu galā noteiktu valsts turpmāko virzību. Balsošanas plakāti ir šo debašu liecinieki un atspoguļo mēģinājumus ietekmēt sabiedrisko domu jau kopš divdesmitā gadsimta sākuma. Dažkārt tie izmanto klišejas, citkārt pārspīlētus nonivelējumus, drastiskus motīvus vai lipīgus lozungus. Laika gaitā šie plakāti arī iedvesmojuši labi pazīstamus māksliniekus un dizainerus radīt mākslas darbus kā Šveices kolektīvās vizuālās atmiņu liecības, tādējādi tiem kļūstot par Šveices plakātu mākslas ikonām.

Izstādes darba laiks:

O., T., P., S. 11.00 – 18.00

C. 11.00 – 19.00

Ieeja izstādē – bezmaksas.

Izstādes norises vieta: Latvijas Mākslas akadēmija

Kalpaka bulvāris 13, Rīga