Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja lekciju cikls "Klasiskās vērtības"
Sākot no 2013. gada 18. septembra, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz lekciju ciklu „Klasiskās vērtības”. Š.g. 18. septembrī gaidāma mākslas zinātnieces Ilzes Martinsones lekcija „Art Deco stils un latviešu māksla”, 9. oktobrī – Dr. hist. Imanta Ļaviņa lekcija „Austrumu motīvi Jūlija Straumes daiļradē”, 23. oktobrī – Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas katedras vadītājas prof. Ievas Krūmiņas lekcija „Klasiskais gobelēns laiku laikos” un 6. novembrī – mākslas zinātnieces Ievas Astahovskas lekcija „Kosmosa laikmets un avangarda māksla. Zenta Logina”. Visas lekcijas sāksies plkst. 17.00.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs lepojas ar izcilu profesionālās mākslas un dizaina kolekciju, kura sniedz plašu ieskatu latviešu lietišķās mākslas attīstībā 20. un 21. gadsimtā. 2012. gadā tika atjaunota un papildināta muzeja pastāvīgā ekspozīcija, atklājot skatītāju vērtējumam arī līdz šim neizstādītus, restaurētus un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā uzņemtus mākslas darbus. Lai aktualizētu jautājumu par latviešu lietišķās mākslas vērtībām, popularizētu tās un iepazīstinātu auditoriju ar izcilāko mākslinieku dzīvi un daiļradi, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs 2013. gadā piedāvā lekciju ciklu „Klasiskās vērtības”. Lekciju temati izvēlēti ar mērķi saistīt klasiskās un mūsdienu mākslas attīstības tendences, kā arī izgaismot Latvijas mākslas vēsturē nozīmīgu autoru vārdus, kuru harizmātiskais personības valdzinājums iedvesmojis vairākas paaudzes.
Lekciju ciklā īpaša uzmanība tiks pievērsta 20. gadsimta sākuma „Art & Craft” kustības filozofijas iedvesmoto mākslinieku darbiem, jūgendstila un Art Deco izcilāko meistaru sasniegumiem. Viņi visi savā daiļradē demonstrē latviešu lietišķās mākslas skolas svarīgākās iezīmes: nopietnu attieksmi pret tautas mākslas un klasiskajām Eiropas mākslas tradīcijām, radošu improvizāciju, labas materiālu un tehnoloģiju zināšanas, drosmīgus eksperimentus ar formu un materiāliem.
Lekciju tēmas nav pakārtotas mākslas vēstures hronoloģijai, tām ir izvēlēts paritātes princips, kas nodrošina savstarpēju sasaisti un turpinājumu. Lekcijas papildinās plašs vizuālais materiāls. Cikls plānots divās daļās – pavasara un rudens sesijās.
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.
Katras lekcijas cena: pieaugušiem LVL 2,00; skolēniem, studentiem, pensionāriem LVL 1,00. Aicināts ikviens interesents!
LEKCIJU PROGRAMMA:
18. septembris
Art Deco stils un latviešu māksla
Art Deco stils iezīmē īsu, bet košu epizodi Latvijas mākslā. Formā tīrs grafiķis ir Sigismunds Vidbergs (1890–1970), kura veiklā roka un līnija dažbrīd pārspēj franču modes ilustratorus, Ludolfa Liberta (1895–1959) teātra kostīmi konkurē ar Eiropas stila paraugiem, Anša Cīruļa (1883–1942) radītais Rīgas pils Sūtņu akreditācijas zāles interjers ir izcils stila „etno" strāvojuma paraugs, Latvijas Art Deco plakāti „iekabina" vismaz lielas daļas kaimiņvalstu grafiskajam dizainam, un darbnīcas „Baltars” porcelāns ir apliecinājis sevi Starptautiskajā modernās mākslas un rūpniecības izstādē 1925. gadā Parīzē, ko pieņemts uzskatīt par Art Deco stila triumfa gājiena sākumu. Interesanti stila paraugi atrodami arī Latvijas arhitektūrā.
Lekciju lasa mākslas zinātniece Ilze Martinsone.
9. oktobris
Austrumu motīvi Jūlija Straumes daiļradē
Viens no izcilākajiem latviešu lietišķās mākslas meistariem Jūlijs Straume (1874–1970) ir plaši pazīstams ar savām tekstilijām un ar mēģinājumiem Latvijā iedzīvināt Tuvajos un Vidējos Austrumos izplatīto persiešu paklāju darināšanas tehniku un tradīcijas. Apskatot un analizējot mākslinieka daiļradi, bieži tiek atzīmēta kompozīcijas vienkāršība un skaidrība, harmonija un toņu skanējums. Nav šaubu, ka zināmas ierosmes saviem gobelēniem Jūlijs Straume guva vācot, apkopojot un restaurējot Kaukāza tautu tradicionālo paklāju skices. Lekcijas gaitā tiks apskatītas Latvijā mazāk zināmās autora tekstiliju skices, kas atrodas Gruzijas Tautas mākslas un dekoratīvās mākslas muzeja kolekcijā Tbilisi.
Lekciju lasa kandidāts vēsturē Ph. D. Imants Ļaviņš.
23. oktobris
Klasiskais gobelēns laiku lokos
Lekcija sniedz ieskatu klasiskā gobelēna tehnikas un aušanas tradīciju attīstībā – sākot no agrīnajām mūsu ēras tekstilijām (Ēģipte, Bizantija, Persija, Indija) līdz gobelēna tehniku un ideju metamorfozēm 20. gadsimtā. Īpaša uzmanība tiks veltīta māksliniekiem, kuri ir ietekmējuši un mainījuši izpratni par gobelēnu, kā arī meklēti mūsdienu mākslas un gobelēna tradīciju saskares punkti. Lekcija piedāvā arī ieskatu gobelēna aušanas skolā Latvijā.
Lekciju lasa Latvijas Mākslas akadēmijas profesore, tekstilmākslas katedras vadītāja, tekstilmāksliniece Ieva Krūmiņa.
6. novembris
Kosmosa laikmets un avangarda māksla. Zenta Logina
20. gadsimta 50. gadu beigas, 60. un arī vēl 70. gadi ir kosmosa ēras laiks – gan Padomju Savienībā, gan Rietumu pasaulē tas iezīmēja progresa un modernizācijas idejas un iedvesmoja iztēli par vizionārām, utopiskām realitātēm. Pēdējo īpaši spilgti uztvēra avangardiskākie mākslinieki abpus dzelzs priekškara, viņu vidū arī latviešu māksliniece Zenta Logina (1908–1983), kuras fenomenālais radošais mantojums, gluži kā iepriekš neapzināta planēta, tika atklāts jau tikai pēc viņas nāves.
Lekciju lasa mākslas zinātniece, doktorante Ieva Astahovska.
Mērķauditorija:
Vecāko klašu skolēni, studenti, pieaugušie, pensionāri
Biļešu cenas:
Pieaugušiem: LVL 2,00
Skolēniem, studentiem, pensionāriem: LVL 1,00
Biļetes nopērkamas DMDM kasē.
Iepriekšēja pieteikšanās:
Nav nepieciešama.
Interneta resursi:
www.lnmm.lv/lv/dmdm/info/learn/programs/klasiskas-vertibas
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Skārņu iela 10/20, Rīga