Brazīlijas dienu pasākumi Mākslas akadēmijā
Lai atzīmētu Rīgas Tehniskās universitātes 150. gadadienu un Latvijas-Brazīlijas sadarbības centra izveidi, RTU no š.g. 11. līdz 18. aprīlim Rīgā organizē plašu izglītojošu pasākumu programmu, kas veltīta Brazīlijas kultūrai un mākslai. Brazīlijas dienu ietvaros š.g. 13. aprīlī Mākslas akadēmijā notiks divi pasākumi – vieslekcija par Brazīlijas mākslas vēsturi un radošā darbnīca.
Radošajā darbnīcā, kuru 13. aprīlī plkst. 12:30 Mākslas akadēmijas 3. telpā vadīs mākslinieks Sezars Revoredo, aicināti piedalīties Mākslas akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes studenti, taču mākslas vēsturnieka un pasniedzēja Everardo Ramosa lekcija par Brazīlijas mākslas vēsturi, kas notiks 13. aprīlī plkst. 10:30 Mākslas akadēmijas 10. telpā, ir atvērta ikvienam interesentam! Dalība abos pasākumos ir ar iepriekšēju pieteikšanos, rakstot e-pastu uz adresi egita.kurpniece(abols)lma.lv">egita.kurpniece(abols)lma.lv. Radošā darbnīca notiks angļu valodā, bet lekcija - franču valodā ar tulkojumu latviski. Ieeja bezmaksas.
Lekcijā „Brazīlija: Māksla un arhitektūra tropos” Everardo Ramoss stāstīs par ievērojamo Brazīlijas mākslas un arhitektūras mantojumu, kas pārējai pasaulei joprojām ir mazpazīstama tēma. Šī kultūras mantojuma saknes ir meklējamas aizvēsturē, vissenāko iedzīvotāju kultūrā un tradīcijās. Indiāņu senči apdzīvoja Brazīlijas teritoriju arī portugāļu kolonizatoru ierašanās laikā 1500. gadā. Kolonizācijas laikā (16. - 18. gs.) Brazīlijas māksla attīstījās kā portugāļu mākslas paveids, īpaši baroka stila variācijās. 1822. gadā Brazīlijai iegūstot neatkarību, dzimst doma par nacionālo mākslu, kuras veidošanos tieši ietekmēja Eiropas neoklasicisms un romantisms. Minētie stili tomēr iesakņojās tikai 20. gadsimtā, kad pasaule sāka izjust modernisma vēsmas un strauju attīstību piedzīvoja rūpnieciskā ražošana. Brazīlijas māksla lielā mērā ir attīstījusies ārvalstu tendenču ietekmē, taču vienlaikus ir spējusi saglabāt arī Brazīlijas tradīciju unikālo garu.
Savukārt mākslinieka Sezara Revoredo radošās darbnīcas mērķis ir rosināt dalībniekus atrast vienkāršus veidus, kā, reaģējot uz patērētājsabiedrības pārmērībām, uzlabot dzīves kvalitāti un saglabāt apkārtējās vides unikalitāti. Pats mākslinieks savos darbos aktīvi pēta ar patērētājsabiedrību saistītas tēmas, sasaistot pasaules valstu sabiedrību rīcību ar attiecīgo valstu attīstības politiku. Sistēma, kur atkritumi, atliekas un lūžņi tiek izmantoti kā varas trofejas, tomēr ir salīdzinoši vienkārši domāt par alternatīviem scenārijiem un citiem dzīves modeļiem.
Mākslas vēsturnieks un Rio Grande do Norte Federālās universitātes profesors Everardo Ramoss (Everardo Ramos) ir absolvējis Besansonas Universitāti un Parīzes X universitāti Nantērā, Francijā, aizstāvot doktora disertāciju par Brazīlijas tautas gravīrām. Kā pasniedzējs ir strādājis vairākās universitātēs Francijā (Besansonā, Nantērā, Bordo). Šobrīd ir mākslas vēstures pasniedzējs Rio Grande do Norte Federālajā universitātē (Natāla, Brazīlija), kur paralēli pedagoga darbam veic pētījumus par Brazīlijas tautas mākslu. Everardo Ramoss ir 2005. gadā Francijā „Musée du Dessin et de l'Estampe Originale” (Gravelīna, Francija) paspārnē izdotās grāmatas „No tirgus līdz tirgotājam – Brazīlijas tautas gravējumi” autors.
Sezars Revoredo (César Revorêdo) ir dzimis 1959. gadā Natālā, Rio Grande do Norte, Brazīlijā, kur viņš joprojām dzīvo un vada studiju „César Revorêdo Gabinete de Arte”. Augstāko izglītību ieguvis žurnālistikas jomā, Sezars Revoredo 90. gadu nogalē pievēršas reģionālās arhitektūras izpētei, popularizēšanai un saglabāšanai. Karjeras gaitā mākslinieks strādājis par redaktoru dizaina, arhitektūras un mākslas žurnālā „Estampa” un veidojis nedēļas sleju „Estampa” TV kanālā Cabugi (RedeGlobo TV filiāle), kas arī bija veltīta radošo nozaru tematikai. Kopš 90. gadu sākuma Sezars Revoredo rada dizaina objektus un speciālus mākslas darbus RedeGlobo TV kanāla uzņemtajām televīzijas novelēm un mini sērijām. No 2001. līdz 2008. gadam mākslinieks strādāja pie „Galeria de Arte Contemporânea César Revorêdo” izveides, kas kļuvusi par vienu no aktīvākajām šī reģiona kultūras telpām. Pēdējā laikā radītie Sezara Revoredo darbi tapuši pārdomājot patērētājsabiedrības uzstādījumus – tās filozofiju un ikonas.
Brazīlijas dienu programmas mērķis ir sniegt iespēju Baltijas reģiona iedzīvotājiem uzzināt vairāk par Brazīlijas bagāto kultūru, mākslu un vēsturi, paaugstināt viņu apzināšanos un interesi par Brazīliju un brazīliešiem, kā arī veicināt sadarbību starp Brazīliju un Latviju.
Līdzās Mākslas akadēmijā notiekošajiem pasākumiem Brazīlijas dienu ietvaros būs aplūkojama arī Sezara Revoredo izstādes „Mata” un „Kurpju instalācijas” un Everardo Ramosa izstāde „Brazīlijas gravējumi”. Apmeklētāju uzmanībai Brazīlijas dienās tiek piedāvāta arī Everardo Ramosa vieslekcija par Brazīlijas gravējumu vēsturi un mūziķu Danilo Guanē (Danilo Guanais) un Alvaro Barosa (Álvaro Barros) lekcija par Brazīlijas mūzikas vēsturi. Notiks arī koncerti ar Latvijas un Brazīlijas mūziķu dalību, mūzikas meistarklase, brazīliešu ēdienu dienas un citas norises.
Brazīlijas dienas Rīgā organizē Rīgas Tehniskā universitāte sadarbībā ar tās akadēmiskajiem un industriālajiem partneriem.
Par lekcijas un vieslekcijas norisi Latvijas Mākslas akadēmijā
Everardo Ramosa lekcija notiks š.g. 13. aprīlī plkst. 10:30 Latvijas Mākslas akadēmijas 10. telpā un Sezara Revoredo radošā darbnīca – š.g. 13. aprīlī plkst. 12:30 Latvijas Mākslas akadēmijas 3. telpā. Radošajā darbnīcā aicināti piedalīties Mākslas akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes studenti, taču lekcija atvērta ikvienam interesentam! Lai apmeklētu lekciju vai radošo darbnīcu, nepieciešams pieteikt savu dalību, rakstot e-pastu uz adresi egita.kurpniece(abols)lma.lv">egita.kurpniece(abols)lma.lv, jo vietu skaits ir ierobežots.
Vairāk par Brazīlijas dienām Rīgā
www.rtu.lv (sadaļa „RTU 150”)
Par mākslinieku Sezaru Revoredo
www.cesarrevoredo.com.br