Meklēt
Izvēlne

AUGUSTA SĀKUMĀ VALMIERĀ NOSLĒDZĀS PIEKTĀ STARPTAUTISKĀ ARHITEKTŪRAS UN PILSĒTVIDES DIZAINA VASARAS SKOLA “FESTIVAL'AND 5.0”

No 22. jūlija līdz 3. augustam Valmierā notika Latvijas Mākslas akadēmijas rīkotā starptautiskā īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides dizaina vasaras skola “FestivaL’and 5.0”.

“FestivaL'and” ir vasaras skolas formāts, kas radies un veidojies sadarbībā ar Valmieras Vasaras teātra festivālu (VVTF) un pirmo reizi notika 2018. gadā. Vasaras skola ir veltīta radošai mākslas, dizaina, arhitektūras sinerģijai, un tā attīstās kā pilsētvides laboratorija, īslaicīgi uz teātra festivāla laiku iedzīvinot pilsētvidi un piedāvājot neierastu lietotāju pieredzi. Šogad vasaras skola tika organizēta kā Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta un Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “RISEBA” Arhitektūras un dizaina fakultātes sadarbības projekts. 

Vasaras skolā šogad piedalījās 20 arhitektūras, dizaina, pilsētplānošanas, audiovizuālo mākslu bakalaura un maģistra studenti no 11 dažādām augstskolām – Ņujorkas Universitātes, Vismāras Lietišķo zinātņu, tehnoloģiju, uzņēmējdarbības un dizaina universitātes, Slovākijas Tehnoloģiju universitātes Bratislavā, Igaunijas Mākslas akadēmijas, Brno Tehnoloģiju universitātes, Vīnes Universitātes, Paris 8 Universitātes, AA Arhitektūras skolas Londonā, kā arī Augstskolas RISEBA, Latvijas Mākslas akadēmijas un Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolas. 10 dalībnieki no kopā 17 ārvalstu studentiem vasaras skolā piedalījās ar konkursa kārtībā iegūtajām Latvijas Valsts stipendijām no Valsts Izglītības Attīstības aģentūras (StudyInLatvia). Savukārt, pateicoties labajiem LMA starptautiskajiem sadarbības kontaktiem ārvalstīs, uz Valmieru bija ieradušies 6 studenti no Arhitektūras un dizaina fakultātes Vismāras universitātē.

Par vasaras skolas mājvietu, lekciju un darbnīcu norises vietu kļuva pagaidu teātris laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve” Valmieras pilsētas centrā. Vasaras skolas pasniedzēju kolektīvu veidoja arhitektūras, dizaina un mākslas jomu profesionāļi ar pieredzi praksē un pedagoģijā. Darba procesu vadīja un kopā ar dalībniekiem praktiski darbojās lektore, arhitektūras būvtehnoloģiju un materiālu eksperte Krista Zvirgzda (Latvija/Lielbritānija), arhitekts un dizaineris Jonas Nordgrēns/Jonas Nordgren (Dānija/Zviedrija), arhitekts Māris Bārdiņš, dizaina, materiālu un tehnoloģiju eksperts, profesors Ahims Haks/Achim Hack (Vācija, Vismāras Lietišķo zinātņu universitāte), scenogrāfs, dizaineris un galdnieks Rūdolfs Bekičs/Rudolf Bekič.

“FestivaL'and 5.0” izglītības programmu papildināja arī vairāki vieslektori – arhitekts Niklāvs Paegle (ĒTER, Latvija-Austrija),  dizaineris Aigars Lauzis (BeTriton), RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes dekāns Rūdolfs Dainis Šmits, RISEBA bakalaura studiju programmas Arhitektūra vadītāja Zane Vēja. Papildus intensīvai lekciju un darbnīcu programmai, vasaras skolas dalībnieki iepazina Valmieru, apmeklēja nesen pārbūvēto teātra ēku un DeWoldemer ekspozīciju, viesojās Valmiermuižā un pieredzēja ne tikai Valmieras pilsētas svētkus, bet arī teātra festivāla programmas izrādes.

“FestivaL'and” šogad uzsvēra sadarbību ar vietējo industriju, apmeklēja kokmateriālu pārstrādes uzņēmumu Bitus Latvia un reģiona atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA ZAAO aprites ekonomikas centru “Daibe”. Kontekstā ar klimata pārmaiņām, aprites ekonomikas principiem un centieniem veidot humānu un sociāli iekļaujošu vidi, vasaras skola turpināja festivāla šajā gadā aizsākto DZĪVĪBAS tēmu, aicinot studentus eksperimentēt ar koka un tā pārstrādes blakusproduktu, kā arī atkritumu, dalīti vākto otrreiz izmantojamo materiālu atkārtotas izmantošanas iespējām. Vasaras skolas praktiskais uzdevums šogad bija saistīts ar ideju izstrādi telpiskām intervencēm daudzveidīgajās teātra festivāla izrāžu norises vietās pilsētā. Kā palīdzēt skatītājiem un pilsētniekiem pamanīt teātri pilsētā? Kā orientēties un nokļūt izrādes vietā? Kā pārvērsties par izrādes skatītāju? Kā pievērst uzmanību līdz šim nepamanītām vietām pilsētvidē? Kā pārsteigt un ieinteresēt garāmgājējus?

Apvienojoties sešās komandās dalībnieki izstrādāja un izveidoja 6 instalāciju prototipus, ko uzbūvēja 11 festivāla norises vietās – pie “Kurtuves”, Valmieras Kultūras centra, ceļā uz ūdens attīrīšanas iekārtām, pie Valmiermuižas staļļa un parkā, pie Vecpuišu parka un bankas autostāvvietas, 5. vidusskolas sporta laukumā un pie Valmieras valsts ģimnāzijas, pie šķūņiem Plostnieku ielā un garāžām Valkas ielā, kā arī blakus Vidzemes slimnīcas veļas mājai. Instalāciju veidošanai papildus kokmateriālam tika izmantoti dažādi būvniecības atkritumi un iepakojuma materiāli – krāsainas caurules, polietilēna plēves un maisi, dažādu krāsu plastikāta lentas, koka līstes un starplikas. Pēc festivāla noslēguma daļa no instalācijām pārvietotas un šobrīd atrodas aprites ekonomikas centra “Daibe” teritorijā.

Vasaras skolas noslēguma pasākumā 2. augustā, piedaloties LMA studiju prorektorei Antrai Priedei, Vismāras Lietišķo zinātņu universitātes Dizaina fakultātes profesorei Ulrikei Rāhei/Ulrike Rahe un RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes dekānam Rūdolfam Dainim Šmitam, dalībnieki saņēma sertifikātu kā apliecinājumu par dalību un 6 ECTS saņemšanu.

Pilsētvides instalāciju projekti un komandas:

1. Pilsētvides aktieri | Urban performers. Komanda: Marta Ventere, Radka Částková, Toms Herings (Pilsētvides performatori ieņem brīvās telpas pilsētā; tie sačukstas, sarunājas un komunicē caur savu vietu pilsētā. | Urban performers occupy the vacant space in the city. They whisper, talk and communicate through the site.)

2. Ej cauri, dzīve ir priekšā | Go through, life is ahead. Komanda: Marta Boniakivska, Khant Khant Than Soe, Melek Goruroglu (Ejiet iekšā. Palieciet šeit. Uz mirkli padomājiet. Sajūtiet un iedziļinieties. | Enter. Stay Here. Think for a Moment. Feel and Process It.)

3. Kas tur? | Who is there? Komanda: Shiori Hagiwara, Dārta Pole, Mārtiņš Zviedrāns (Saklausi sava tuvākā balsi vai ieklausies vēja šalkās. | Listen to your nearest voice or hear the sound of the wind.)

4. Pa ceļam | By the way. Komanda: Jakub Sunega, Fan Yu, Yael Burstein, Zoe Mirkovic (Darbojas pilsētu tukšumos un aktivizē apslēptās vietas. | Acting in urban voids, activating hidden spots.)

5. DIAPHANOUS. Komanda: Nika Khalus, Farid Poursaffar Foumani, Kateryna Lemeshchuk (Ceļš uz izrādi. Palīdzam skatītājiem atrast izrādes vietu. | Way to the performances. Guiding the spectators.)

6. Skaties uz augšu | Look up! Komanda: Mariann Hendrikson, Korinna Rennefeld, Hana Gjikolli (Mēs nevaram izbēgt. No atkritumiem. Mēs radām. | We Can’t Escape. The Waste. We Create.)

Vasaras skolu organizēja:
Latvijas Mākslas akadēmija, Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūts (LMDA) sadarbībā ar Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti. Vasaras skolas programmu jau kopš tās pirmssākumiem veido arhitekte, šobrīd pētniece un projektu vadītāja akadēmijā Dina Suhanova (LMA, LMDA). 

Vasaras skolu finansiāli atbalsta:
Valsts izglītības attīstības aģentūra – Latvijas valsts stipendijas ārvalstu dalībniekiem, Valmieras novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds

Vasaras skolas mājaslapa: www.festivaland.org


Foto: A.Meļņiks, E.A.Zeibote, A.Saurova