Meklēt
Izvēlne

„Viss ar TC-1”

Galerijā Apsīdā, Skārņu iela 10/ 12
Izstādes atklāšana 15. 09. 2009, 16: 00
Izstāde apskatāma līdz 30. 09. 2009
Galerijas darba laiks katru dienu, izņemot pirmdienu no 11: 00 līdz 17: 00

2006. gadā Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas vadītāja profesore Aija Baumane, LMA Tekstilmākslas nodaļas studentes Jekaterina Alksne un Zane Kokina piedalījās norvēģu mākslinieces Vibekes Vestby projektā par jaunajām digitālajām žakarda stellēm TC-1.
Šis projekts noticis gan Rīgā, gan Kauņā un Tallinā, iepazīstinot interesentus ar pilnīgi jaunu Norvēģu izgudrotu produktu - digitālajām stellēm, kas ļoti būtiski atvieglo dažādus aušanas procesus un ļauj māksliniekam savas ieceres realizēt daudzkārt ātrākā laikā, kā arī pieļauj ārkārtīgi plašu variāciju gammu tekstilā gan tehniski, gan vizuāli. Ideja par šādu steļļu radīšanu pieder norvēģu māksliniecei Vibekai Vestby, kura vienā produktā apvienoja līdz šim nerealizētus mehānismus - ražošanas procesiem paredzētas žakarda mehāniskās stelles un roku aužamos stāvus, kas ļauj māksliniekam simtprocentīgi kontrolēt situāciju un mainīt aušanas procesus. Šīs māksliniekiem radītās mehāniskās stelles sniedz bezgala daudz priekšrocību, ļaujot māksliniekam realizēt līdz šim nesasniedzamas tehniskas iespējas. Nosacīti produktu, ko iespējams izstrādāt ar šīm stellēm, varētu dēvēt par laikmetīgo gobelēnu, kaut gan tā ir tikai viena no iespējām, ko iespējams realizēt.
Aušanas process paredz mākslinieka skices digitalizēšanu un ar Adobe Photoshop programmas palīdzību, tās pārvēršanu tehniskajos rakstos, kas tiek ieprogrammēti TC-1 un aušanas process tiek padarīts par pusmehānisku. Lai gan lielākā daļa aušanas procesa kļūst mehāniska un to izpilda stelles, tās tomēr tiek vadītas ar roku, ļaujot māksliniekam ieviest dažādas korekcijas, tā padarot šo procesu radošu un interesantu.
Lai gan būtiskākais ieguvums ir tieši tekstilmāksliniekiem, jo paredz neizsmeļamas iespējas izgudrot savus tehniskos auguma rakstus, taču rezultāts nepaliek nepamanāms arī skatītājam, jo Latvijas tekstilmākslā ienes pavisam jaunu līdz šim neredzētu produktu - laikmetīgo gobelēnu.
Ar Valsts Kultūrkapitāla atbalstu Latvijas Mākslas akadēmijai bija iespēja iegādāties šīs stelles pirms pusotra gada, kļūstot par vienīgo šādu digitālo steļļu īpašnieci Baltijas valstīs. Šo steļļu ienākšana Latvijas Mākslas akadēmijā būtiski mainījusi studiju programmu, to padarot intensīvāku un sniedzot iespēju apvienot tradicionālo mākslu ar jaunajām tehnoloģijām.

Izstāde veltīta Latvijas Mākslas akadēmijā radītajiem digitālo steļļu mākslas darbiem, eksponējot gan studentu, gan pasniedzēju darbus. Izstāde būs iespēja gūt priekšstatu un novērtēt iespējas kādas sniedz digitālā aušana.
Šī izstāde varētu tikt uzskatīta arī kā iesildīšanās 2010. gadā paredzētajai digitālās aušanas izstādei, kas notiks Latvijas Mākslas akadēmijas aulā.
Izstādē piedalās - Jekaterina Alksne, Rolands Krutovs, Aija Baumane, Aina Muze, Kristiāna Kalniņa, Valērija Grigorjeva, Irēna Andrejeva, Žanna Staceviča, Maija Līcīte, Agnese Kirmuža, Elīna Ģibiete, Inga Priedīte un Īrisa Blumate.

Izstādes kuratori - Jekaterina alksne un Rolands Krutovs

Teksts - Elīna Ģibiete

Tuvākai informācijai:
Jekaterina Alksne
Izstādes kuratore un digitālās aušanas pasniedzēja LMA
Tel.: +371 26168308